Rektor UPJPII pogratulował Weronice Grodowicz nagrodzonej pracy licencjackiej 30 XI 2023

Weronice Grodowicz rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała osobiście pogratulował otrzymania Nagrody im. Tadeusza Tertila w kategorii prac licencjackich i inżynierskich. Zauważona przez komisję i nagrodzona została praca Laureatki pt. „Terapia przez pracę osób z niepełnosprawnościami w warsztatach terapii zajęciowej”, którą napisała jako studentka pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII, pod kierunkiem ks. dr. hab. Grzegorza Godawy, prof. UPJPII.

„Pisząc tę pracę uwagę swoją skupiłam na osobach uczestniczących w warsztatach terapii zajęciowej, których celem jest umożliwienie tym osobom podjęcia pracy zawodowej w zakładach chronionych. Założeniem warsztatów jest usamodzielnienie osób, które posiadają niepełnosprawność intelektualną i włączanie ich do aktywnego udziału w społeczeństwie. Praca licencjacka, która została, ku ogromnej mojej radości nagrodzona, jest efektem konkretnych i długofalowych doświadczeń. Przez cały okres studiów uczestniczyłam w wolontariacie, właśnie przy terapii zajęciowej, więc żadne z działań, które tam się odbywały nie były mi obce. Jakieś wyjścia, czy sama rehabilitacja – byłam z tym wszystkim na bieżąco, sama też napisałam trochę programów rehabilitacyjnych, więc miałam pole do zaobserwowania, jak te zmiany zachodzą. Myślę, że pedagogika na UPJPII dobrze przygotowuje do takich działań, ale też trzeba włożyć sporo własnej pracy” – powiedziała laureatka nagrodzonej pracy.

Promotor pracy licencjackiej Weroniki Grodowicz ks. Grzegorz Godawa też nie kryje swojej radości: „Bardzo się cieszę, że nasi studenci podejmują tak trudne i ważne tematy i bardzo się również cieszę, że czasem nam promotorom zdarza się być świadkiem takich właśnie wydarzeń, nie tylko tych, jak to dzisiejsze, wieńczące sukces gratulacjami, ale całego cyklu wydarzeń, jakim było przygotowanie takiej pracy, bo to była ogromna frajda. Wiele satysfakcji przynosi praca z osobą, która bierze udział wolontaryjnie w takich zajęciach kierowanych do osób z niepełnosprawnością intelektualną, które zdecydowała się przebadać i opisać, która się angażuje, która rozumie tę społeczność i za to też jestem jej bardzo wdzięczny”.

O nagrodę mogli się starać mieszkający w Tarnowie lub w powiecie tarnowskim autorzy prac dyplomowych, będący absolwentami studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Nagrody fundowane przez Urząd Miasta Tarnowa oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie, przyznane zostały w dwóch kategoriach: najlepsza praca licencjacka lub inżynierska oraz najlepsza praca magisterska.

Nagrody wręczono podczas uroczystej wspólnej sesji Rady Miejskiej Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego, która wpisana była w cykl wydarzeń 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Tarnów.

Laureatce cała wspólnota akademicka UPJPII również serdecznie gratuluje!

Nagroda im. Tadeusza Tertila
została ustanowiona w 2007 r. Jej patron pełnił funkcję burmistrza Tarnowa w latach 1907–1923, z przerwą w czasie okupacji miasta przez wojska rosyjskie (1914–1915). Był też posłem do Rady Państwa w Wiedniu i Sejmu Krajowego Galicji we Lwowie oraz członkiem Polskiej Komisji Likwidacyjnej.