Aktualności

Rektor UPJPII wręczył nominacje czworgu prorektorom 13 VI 2024

13.06.2024 Komunikaty

 

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała wręczył nominacje czworgu prorektorom na lata 2024–2028. Nową kadencję będą pełnić od 1 września br. W spotkaniu, które odbyło się w sali senackiej rektoratu przy ul. Kanoniczej 25, oprócz nominowanych, uczestniczyli dziekani wszystkich wydziałów, kanclerz i kwestor UPJPII.

  • Pełnienie funkcji prorektora ds. studenckich i dydaktyki UPJPII Rektor ponownie powierzył dr hab. Małgorzacie Dudzie, prof. UPJPII, która tym samym będzie ją sprawować przez kolejną kadencję, do 2028 roku.
  • Funkcję prorektora ds. nauki pełnić będzie przez kolejną kadencję ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut.
  • Prorektorem ds. polityki kadrowej i promocji pozostaje na kolejną kadencję ks. dr. hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII.

Trojgu prorektorom Rektor UPJPII podziękował za dotychczasową, owocną pracę dla dobra uczelni.

  • Rektor UPJPII wręczył również nominację ks. dr. hab. Andrzejowi Kielianowi, który przez najbliższe cztery lata pełnić będzie nowo powołaną funkcję prorektora ds. umiędzynarodowienia. Ks. Kielian otrzymał również nominację na dyrektora Szkoły Doktorskiej.

 


Rozmowa z ks. dr. hab. Andrzejem Kielianem,
prorektorem ds. umiędzynarodowienia i dyrektorem Szkoły Doktorskiej

Ks. dr hab. Andrzej Kielian: To na pewno jest nowe wyzwanie, które stawia przede mną dużo znaków zapytania. Tak co do samej roli, jaką przyjdzie mi pełnić, jak również co do samego charakteru pracy w trudnych niekiedy czasach, które niosą przeróżne zmiany, jakie obserwujemy w otoczeniu społecznymi, a do których musimy się dostosować. Przez ostatnie 2 lata, kiedy byłem kierownikiem kierunku teologia, miałem okazję poznać od wewnątrz zasady funkcjonowania administracji uczelni, więc na pewno był to też taki dobry czas, który mógł służyć przygotowaniu do nowych zadań, które zostały mi obecnie powierzone, a co jest przejawem ogromnego zaufania, jakim zostałem obdarowany. Mam nadzieję, że będzie to służyło i studentom, i pracownikom Uniwersytetu. 

Marta Mastyło: Będzie się Ksiądz zajmował umiędzynarodowieniem uczelni. W jakim kierunku powinno ono podążać? 

Umiędzynarodowienie to jest w ogóle przyszłość, to znaczy usieciowienie i wejście w głębszą współpracę z innymi tego typu instytucjami, czy to uczelniami, czy placówkami badawczymi. Chodzi tu też o wdrożenia i naukę dobrych praktyk, przełożenie wiedzy na praktykę, czy współpracę z otoczeniem społecznym. Myślę, że dzisiaj jesteśmy na etapie takiego rozwoju społecznego, że trudno, abyśmy swoimi osiągnięciami nie chwalili się na zewnątrz i nie korzystali z dobrych praktyk, które są w innych krajach, czy na innych placówkach uniwersyteckich, dydaktycznych, badawczych. Będę chciał w możliwie wszelkich kierunkach, we współpracy z poszczególnymi dziekanami, kierownikami dyscyplin i naszym Biurem Współpracy Międzynarodowej realizować tą politykę, która była do tej pory, rozszerzając ją o możliwie nowe kierunki.

Został mianowany Ksiądz również dyrektorem Szkoły Doktorskiej, którą to funkcję do tej pory sprawowuje ks. prof. Tomasz Rozkrut, a jej pierwszym dyrektorem był przez pierwszy rok działalności ks. prof. Robert Tyrała, wówczas prorektor UPJPII. Na ile znajoma to już Księdzu płaszczyzna działania?

Na pewno wielką pracę włożył obecny rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała, który rozpoczynał funkcjonowanie Szkoły Doktorskiej, później, w ciągu ostatnich czterech lat, ksiądz prorektor Tomasz Rozkrut. Na pewno na bazie ich doświadczeń będę chciał budować dalszy kształt tej Szkoły, bazując na tym, co udało się osiągnąć, zwracając uwagę przede wszystkim na te kryteria, według których jesteśmy oceniani, żeby ta ocena wypadła jak najlepiej dla całej uczelni.

A jak zapatruje się Ksiądz na współpracę z Kolegium Rektorskim? Dotychczasowi prorektorzy pozostają na swych stanowiskach na kolejną kadencję, a więc będziecie pracować razem dla rozwoju uczelni od 1 września br.

Bardzo pozytywnie i energetycznie. Myślę, że to jest dynamiczny zarząd uczelni, ludzie, którzy chcą wciąż zdobywać jakieś nowe kierunki, nowe wyzwania, rozwijać uczelnię i myślę, że to będzie dobra i zgodna, spójna współpraca.

Bardzo dziękuję za rozmowę, życząc wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanych nowych zadań.

 

Życiorys

Ks. dr hab. Andrzej Kielian urodził się 29 września 1977 r. w Krakowie. Uczęszczał do szkoły podstawowej nr 1 w Nowym Targu, a następnie do I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, które ukończył egzaminem dojrzałości w 1996 r. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie ukończył studia w 2002 r. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Pracę doktorską zatytułowaną Modele nauczania religii rzymskokatolickiej w krajach europejskich obronił 8 lipca 2009 r. Została opublikowana w 2010 r. przez wydawnictwo UNUM w Krakowie. Na tej podstawie uzyskał dyplom doktora nauk teologicznych w zakresie katechetyki, zatwierdzony przez Radę Wydziału Teologicznego PAT dnia 25 września 2009 r.

Od 1 października 2009 r. jest zatrudniony na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na stanowisku asystenta w Katedrze Katechetyki. W 2013 r. został awansowany na stanowisko adiunkta w tej samej katedrze. Do dzisiaj Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest pierwszym i jedynym miejscem zatrudnienia, z którym związana jest praca naukowo-badawcza, naukowo-dydaktyczna oraz organizacyjna ks. dr. hab. Andrzeja Kieliana. W latach 2004–2012 był pracownikiem, a od 2017 do 2021 r. dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2022 r. na podstawie monografii Przyszłość nauczania religii. Kontekst kultury cyfrowej, nowa dydaktyka i wskazania dla tworzenia podręczników.

Jest współautorem (wraz z ks. prof. dr. hab. Tadeuszem Panusiem) anglojęzycznej monografii The Perspectives of Catechesis in Europe (Kraków 2010). Do pozostałych publikacji naukowych należy zaliczyć jedenaście rozdziałów w monografiach naukowych. Opracowania dotyczyły zarówno zagadnień związanych z metodyką nauczania religii, konstrukcją podręczników do religii, jak i aspektów prawnych edukacji religijnej w Unii Europejskiej.

Jest także autorem dwunastu artykułów opublikowanych w czasopismach recenzowanych. Ich tematyka była związana zarówno z katechezą szkolną jak i parafialną wraz z opisem otoczenia społecznego, szans i zagrożeń stojących przed uczniami oraz procesem wychowania religijnego dokonującego się w obszarze oddziaływania rodziny, szkoły, środowiska parafialnego oraz społecznego, a szczególnie rówieśniczego. W tym kontekście zainteresowania ks. Kieliana poszerzyły się o system pedagogiczny Marii Montessori i metodę wychowania religijnego, zwaną Katechezą Dobrego Pasterza, jaka została opracowana i wdrożona w ramach szkół Montessori. Zaowocowało to powstaniem Polskiego Stowarzyszenia Katechezy Dobrego Pasterza.

Od 2010 r. uczestniczy także w pracach zespołu nauczycieli religii opracowujących podręczniki dla poszczególnych poziomów edukacji. W skład zespołu powołanego przez ks. prof. dr hab. Tadeusz Panusia weszli m.in. mgr Adam Berski, dr Renata Chrzanowska (2010–2015), dr Ewelina Maniecka, s. mgr Anna Pawłowska, mgr Edyta Chojecka i mgr Anna Kubik-Sajka. Efektem prac stało się wydanie dwóch pełnych serii katechizmów dla przedszkola, szkoły podstawowej do podstawy programowej z 2010 r. oraz do programu KWK KEP z 2018 r. i do autorskiego programu dla klas V–VIII szkoły podstawowej Bóg jest wśród nas. Wydawcą podręczników jest Wydawnictwo św. Stanisława BM w Krakowie. Są to materiały ogólnopolskie, przeznaczone dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, z zachowaniem praw biskupów diecezjalnych. Łącznie w tym projekcie wydane zostały 63 pozycje (podręczniki ucznia, ćwiczenia, karty pracy, poradniki metodyczne). Ks. Kielian jest także współredaktorem materiałów służących do przygotowania kandydatów do bierzmowania Pociąg do świętości. Stacja bierzmowanie.

Wygłosił dziewięć referatów podczas konferencji międzynarodowych, w tym pięć w języku angielskim. Z kolei dwadzieścia pięć prezentacji miało miejsce w czasie konferencji i spotkań krajowych. Współpracuje z kilkoma czasopismami jako recenzent artykułów: „Acta educationis”, „Theologos”, „Journal of Religious Education”, „Youth”, „Religions”, „Education”, „Sustainability”, „Collectanea Theologica”, „Social Sciences”. Oprócz wspomnianego wyżej Polskiego Stowarzyszenia Katechezy Dobrego Pasterza, którego jest współzałożycielem i był pierwszym przewodniczącym, należy także do następujących organizacji naukowych: Stowarzyszenie Katechetyków Polskich (od 15.09.2012 r.) oraz Polskie Towarzystwo Teologiczne (od 23.02.2010 r.).

Od 2013 r. jest koordynatorem odpowiedzialnym merytorycznie i dokumentacyjne za przebieg przygotowania pedagogicznego na Wydziale Teologicznym UPJPII. W latach 2022–2024 pełnił funkcję kierownika kierunku teologia na Wydziale Teologicznym UPJPII.

Pełny wykaz publikacji naukowych na profilu Academia.edu.


Życiorysy prorektorów powołanych na następną kadencję dostępne są na Prorektorzy.

 

Galeria

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano