Seminarium "Eschatologiczny wymiar pielgrzymowania w ujęciu katolickim, prawosławnym i protestanckim" 8-11 V 2015

15.04.2015 Konferencje, sesje

Zapraszamy na interdycyplinarne i ekumeniczne międzynarodowe sympozjum Znaczenie narodowych sanktuariów dla europejskiej identyfikacji w ujęciu katolickim i prawosławnym. Eschatologiczny wymiar pielgrzymowania w ujęciu katolickim, prawosławnym i protestanckim, które odbędzie się w dniach 8-11 maja 2015 roku.

Organizatorzy:

PD Dr. Michaela Hastetter (Międzynarodowy Instytut Teologiczny w Trumau, Uniwersytet Alberta Ludwika we Freiburgu)

Ks. prof. dr. hab. Maciej Ostrowski (Katedra teologii pastoralnej UPJPII)

Ks. mgr lic. Michał Wilkosz (doktorant Uniwersytetu we Freiburgu)

Instytucje organizujące:

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Katedra Teologii Pastoralnej

Uniwersytet Alberta Ludwika we Freiburgu niemieckim ( Albert- Ludwigs-Universität Freiburg)

Wyższa Szkoła Katolickiej Teologii w Trumau. Międzynarodowy Instytut Teologiczny (Austria) (Hochschule für Katholische Theologie. Internationales Theologisches Institut)

Wyższa Szkoła Filozoficzno-Teologiczna Benedykta XVI w Heilgenkreuz (Austria)

(Philosophisch-Theologischen Hochschule Benedikt XVI Heiligenkreuz)

Instytucje współpracujące:

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Uniwersytet w Bernie (Szwajcaria)

Greckokatolicki Fakultet Teologiczny Uniwersytetu w Preszowie

8 maja 2015

Seminarium I sesja – ul. Bernardyńska 3 (Aula)

8.30 – powitanie ks. prof. M. Ostrowski, PD. Dr. M. Hastetter

8. 45 - 12.30 – referaty grupa I

Ks. prof. dr hab. Maciej Ostrowski (UPJPII)

Rola świętych miejsc pielgrzymkowych w budowaniu tożsamości chrześcijańskiej, narodowej i europejskiej – wprowadzenie w tematykę seminarium (Die Bedeutung der nationaler Heiligtümer für die nationale und europäische Identität – Einführung ins Seminar )

Dr. theol des. Mirian Gamrekelashvili (Doktorant Collegium Orientale Eichstätt) Dr. des. Givi Lomidze (Gruzja) Das nationales Heiligtum – ein Ort des kulturellen Gedächtnisses Narodowe sanktuarium – miejsce pamiątek kultury)

Mgr Gregor Hochreiter (Student Heiligenkreuz) Grenzüberschreitend Wallfahrten? Die Wallfahrt von Plodn nach Maria Laggau (Pielgrzymki przekraczające granice? Pielgrzymka z Plodn do Maria Laggau)

Mgr Aleksander Sosnowski (Doktorant UPJPII) Sanktuaria świętych i ich kult o znaczeniu dla wielu narodów europejskich (na przykładzie sanktuarium św. Wojciecha)

Pfarrer i.R. Max Eckel (Seniorenstudent Heiligenkreuz) Der bayerische Wallfahrtsort Altötting hinsichtlich seiner religiösen und nationalen Bedeutung in Vergangenheit und Gegenwart (Bawarski ośrodek pielgrzymkowy Altötting – znaczenie religijne i narodowe w historii i teraźniejszości)

PaedDr. Monika Lašova (Uniwersytet Preszów) Gréckokatolícke pútnické miesta na Slovensku (Greckokatolickie miejsca pielgrzymkowe na Słowacji)

Mgr Justyna Liro (Doktorantka Uniwersytet Jagielloński) Rozwój sanktuarium i ruch pielgrzymkowy w kontekście budowania tożsamości na przykładzie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym (The development of the sacred space and pilgrimage movement in the context of identity formation - example of Sanctuary of Our Lady of Lichen.

Mgr Eugene Schimanow (Student Heiligenkreuz) Budslaw – nationale Wallfahrt in Weißrussland (Budslaw – narodowa pielgrzymka na Białorusi)

12.30 – 14.00 – przerwa obiadowa

14.00 – 15.30 –referaty grupa II

ThLic. Bohumil Zachar (Uniwersytet Preszów) Levoča a Šaštín - pútnické centrá Slovenska