„Siedem Słów Chrystusa na Krzyżu” – koncert pasyjny 17 III 2018

14.03.2018 Komunikaty

Siedem Słów Chrystusa na Krzyżu to tytuł Koncertu Pasyjnego z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich, który odbędzie się w sobotę 17 marca br. o godz. 19.00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1a).

Na koncert zapraszają organizatorzy cyklu: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie oraz Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.

Partnerami wydarzenia są: Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej, Akademia Muzyczna w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Ramy koncertu stanowić będą utwory Johanna Sebastiana Bacha: Fantazja i Fuga c-moll oraz Passacaglia c-moll. Trzon koncertu to organowe improwizacje, które w połączeniu z krótkimi rozważaniami nawiązującymi do siedmiu ostatnich fraz, jakie wypowiedział Chrystus na Krzyżu, stworzą muzyczno-poetyckie obrazy.

W Biblii liczba siedem jest znakiem doskonałości. W XII wieku wielu twórców starało się na podstawie czterech Ewangelii stworzyć spójną opowieść o życiu Jezusa. W ten sposób zebrano ostatnie słowa, które Jezus wypowiedział na krzyżu, a które stały się wkrótce treścią rozważań: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią!; Zaprawdę, powiadam ci: dziś ze mną będziesz w raju; Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja; Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?; Pragnę; Wykonało się oraz Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego.

Wykonawcami będą: prof. Tomasz Adam Nowak - wybitny organista, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Joachima Grubicha, studiów organowych w Monachium u Franza Lehrndorfera, Amsterdamie u Ewalda Kooimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain, laureat wielu międzynarodowych konkursów organowych, na stałe pracujący w Niemczech oraz znakomity krakowski aktor Przemysław Branny, absolwent PWST w Krakowie, który debiutował w Teatrze STU, na stałe związany z Teatrem Bagatela, gdzie pełni również funkcję asystenta reżysera. Jest zarówno aktorem dramatycznym, jak i śpiewającym.

Za scenariusz i kierownictwo artystyczne wydarzenia odpowiada Marek Walczak, organista kościoła Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.

Honorowy patronat nad wydarzeniami cyklu objął Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.