Aktualności

„Ślady tożsamości” - film efektem projektu związanego z poznawaniem kultur krajów Grupy Wyszehradzkiej

14.04.2021 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

„Ślady tożsamości” - to film, który powstał jako pokłosie grantu: "Próba znalezienia jedności w różnorodności. Semiologiczny, historyczny i kulturowy aspekt tożsamości narodowej na przykładzie krajów Grupy Wyszehradzkiej", realizowanego przez Katedrę Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego /Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie/.

Projekt związany był z poznawaniem kultur krajów Grupy Wyszehradzkiej.                                                          

Jednym z przekazów wpisujących się w kod kulturowy są znaki określające tożsamość narodową lub etniczną. Większość narodów, na przestrzeni wieków wykształciła taki system symboli. Nie inaczej jest w przypadku tych, wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej.

Kultura i tradycja krajów V4, na równi z historią polityczną i przemianami społecznymi, ukształtowały swoisty kod mniej lub bardziej wzajemnie zrozumiały przez narody wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej. W obliczu współczesnego poszukiwania tożsamości europejskiej, ale i tożsamości narodowych, zasadne wydaje się podejmowanie prób odkrywania na nowo symboli, znaków oraz owego kodu. A może raczej uczenia się - trochę na nowo - tego języka.

Rozumienie i zrozumienie – wymaga rozmowy, rozmowa – wymaga znajomości języka. Czasem tym językiem są otaczające nas symbole i znaki wpisane przez wieki w pejzaż…  

Realizacja:

Dariusz Pawelec

Scenariusz i prowadzenie:

Lucyna Rotter

Współpraca:

Krzysztof Gadacz

Piotr Grymek

Agnieszka Korta-Żak

Ivan Mosny

Piotr Pelechacz

Dariusz Posłuszny

Szymon Próchnicki

Adam Sypka

Jakub Wiśniewski

Jakub Wójtowicz

„Semiologiczny, historyczny i kulturowy aspekt tożsamości narodowej na przykładzie krajów Grupy Wyszehradzkiej. Próba znalezienia jedności w różnorodności.”

Produkcja współfinansowana z programu „Dialog” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za lata 2018-2020.

Polecana jest również książka pod red. Cecylii Kuty i Józefa Mareckiego: „The European Crucible of Diversities”.

"Współpraca państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier określanych nieformalnie najpierw jako Trójkąt Wyszehradzki, a po rozpadzie Czechosłowacji, jako Czworokąt Wyszehradzki lub Grupa Wyszehradzka (V4), ma swoje historyczne i kulturowe korzenie w minionych wiekach. Kraje te łączą nie tylko wspólne idee, historia, projekty i plany na przyszłość budowane na kilku płaszczyznach, ale również wspólna przeszłość polityczna, gospodarcza, stosunki społeczne i wreszcie – dziedzictwo kulturowe. W każdym z tych krajów chrześcijaństwo wiąże się nierozerwalnie z początkami państwowości i rozwojem tożsamości, a silne związki religijne są podtrzymywane od wieków przez kult tych samych bohaterów, przywódców i świętych. Na przestrzeni tysiąca lat zawiązywano sojusze polityczne przeciwko wspólnym wrogom. Wspólne negatywne doświadczenie komunizmu stanowi ważny element łączący nasze narody.

Publikacja jest pokłosiem badań naukowych indywidualnych i zespołowych, spotkań, konwersatoriów, konferencji naukowych, wymiany myśli. Autorzy reprezentują różne kraje, środowiska, placówki naukowe i zespoły badawcze. Wspólnym celem postawionym przez nich było ukazanie tożsamości narodowej krajów Grupy Wyszehradzkiej, pokazanie elementów łączących te cztery kraje, wyeksponowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem kultury tradycyjnej, a także wyeksponowanie dziedzictwa kulturowego Europy".

/Wydawnictwo AvaLon/

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania
nota_na_okladke_dvd.docx 72.92KB [ .docx ]

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano