Spółdzielnia Socjalna Równość nie przerywa działalności! Wspiera najbardziej potrzebujących. Podziękowania dla UPJPII

29.04.2020 Komunikaty

Kraków, dnia 23 kwietnia 2020 r.

Jego Magnificencja

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Sytuacja gospodarcza, w której wszyscy się znaleźliśmy rodzi niepokój i pytania, na które trudno dziś odpowiedzieć jednoznacznie, a tym bardziej z pewnością. Jednak kto nie zadaje pytań ten nie uzyskuje odpowiedzi. Dlatego tak ważne dla nas było pytanie ze strony Ks. Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II „Co będzie ze Spółdzielnią Równość i jak możemy ich wesprzeć”? A po nim kolejne ze strony Ks. Kanclerza „Jak sobie radzicie?” Te z pozoru krótkie zdania sprawiły, że poczuliśmy wsparcie i siłę do działania w duchu życzliwości i wiary. Stawiliśmy czoło wyzwaniom niełatwej codzienności, w której przyszło nam żyć.

W myśl zasady, że dobro zawsze wraca i to w dodatku ze zdwojoną siłą pragniemy serdecznie podziękować za wsparcie otrzymane od Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Zarówno to mentalne i duchowe jak również finansowe. Dzięki uprzejmości Władz Uniwersytetu nasza Spółdzielnia Równość została tymczasowo zwolniona z opłat czynszu za wynajmowaną przestrzeń. To sprawiło, że środki zwyczajowo przeznaczone na ten cel mogliśmy wykorzystać do utrzymania płynności finansowej a co za tym idzie do zachowania wszystkich etatów zatrudnionych pracowników. Tak rozpoczęła się lawina dobrych zdarzeń, która pozwala z nieśmiałym optymizmem patrzeć w przyszłość.

Wsparcie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II dało początek międzysektorowej współpracy pomiędzy sektorem nauki, ekonomii społecznej a także Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Do naszej Spółdzielni zgłosili się Darczyńcy, którzy w ramach działań CSR przekazali nam środki finansowe mające na celu wsparcie potrzebujących osób starszych, samotnych i niesamodzielnych, dla których ciepły obiad jest czymś wyjątkowym. To grupa wiekowa, niezmiernie bliska Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, który poświęca jej wiele czasu i uwagi podczas codziennych zajęć i wykładów. Nasze posiłki docierają do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Filia 5 oraz Filia 7 a także do Monaru Drop In Krakowska 19. Niebawem rozpoczniemy również dowóz posiłków do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Filia 6, Filia 2 oraz Filia 8 oraz osób korzystających z Psychiatrycznych Zespołów Leczenia Domowego, bowiem otrzymaliśmy kolejną transzę środków, łącznie 3000 posiłków.

W dobie epidemii koronawirusa i kwarantanny funkcjonowanie przedsiębiorstw jest niesamowicie trudne. Wymaga niezwykłej elastyczności i stałej dynamiki działań. W przypadku przedsiębiorstw społecznych, zatrudniających osoby chorujące psychicznie, ta trudność ma wymiar podwójny. Z jednej strony walka o zachowanie płynności finansowej, wszystkich etatów i możliwie normalnego funkcjonowania, a z drugiej strony strach o osoby niepełnosprawne, dla których funkcjonowanie w nowej, z goła abstrakcyjnej, rzeczywistości jest pełne strachu i niepewności. Bez względu na okoliczności dla naszej Spółdzielni zawsze w pierwszej kolejności liczy się człowiek!

Życzliwość Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II dała początek sieci wzajemnej pomocy i wsparcia. Redukcja czynszu sprawiła, że pracownicy Spółdzielni zachowali etaty i mogą pracować. Zewnętrzne wsparcie finansowe sprawiło, że Spółdzielnia ma zlecenia a Pracownicy realną pracę, która jest im potrzebna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Natomiast efektem końcowym tego pozytywnego efektu domina są osoby potrzebujące i niesamodzielne, które otrzymują codziennie ciepły posiłek i regularny kontakt z drugim człowiekiem – dający poczucie bezpieczeństwa.

Dobro zawsze wraca dlatego jeszcze raz, z całego serca dziękujemy za pomoc, życzliwość i dobre słowa!

Z modlitewną pamięcią i wyrazami szacunku

Teresa Misina

Prezes Spółdzielni Socjalnej Równość