Aktualności

Studenci UTW pielgrzymowali do wybranych sanktuariów diecezji bielsko-żywieckiej 14 V 2025

15.05.2025 Komunikaty

pielgrzymka_utw_do_sanktuariow_diecezji_bielsko-zywieckiej_14_v_2025-1280.jpg

 

Stu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) działającego przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie po raz kolejny wyruszyło na pielgrzymkę do wybranych sanktuariów diecezji bielsko-żywieckiej. To wydarzenie jest kontynuacją projektu rozpoczętego w 2024 roku, który stanowi cenne uzupełnienie wykładów prowadzonych na UTW przez ks. dr. Piotra Górę. Wykłady te przybliżają słuchaczom zagadnienia związane z powstawaniem i funkcjonowaniem sanktuariów oraz ich duchowym i społecznym znaczeniem.

W dniu 14 maja 2025 roku pielgrzymi, pod opieką ks. prof. dr. hab. Jana Dziedzica – kierownika ds. UTW, oraz ks. dr. Piotra Góry, odwiedzili Sanktuarium św. Jana Sarkandra w Skoczowie. Pielgrzymka rozpoczęła się nawiedzeniem Kościoła Jubileuszowego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie serdecznie powitał ich kustosz sanktuarium, ks. Witold Grzomba. Następnie uczestnicy mieli okazję zwiedzić muzeum parafialne św. Jana Sarkandra, mieszczące się w zabytkowej kamienicy z XVII wieku, przylegającej do ratusza – miejscu narodzin świętego w 1576 roku. Nie zabrakło też chwili na pamiątkowe fotografie w urokliwej scenerii skoczowskiego rynku oraz na filiżankę kawy i słodki poczęstunek.

Kulminacyjnym momentem wizyty w Skoczowie było wejście na wzgórze Kaplicówka, gdzie 30 lat temu papież Jan Paweł II sprawował Eucharystię i wygłosił jedną z najważniejszych homilii XX wieku. W swoim przemówieniu Ojciec Święty przypomniał: „Wbrew pozorom, praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj. Pod hasłami tolerancji, w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja. Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Zauważa się tendencje do spychania ich na margines życia społecznego, ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi nieraz największą świętość. Te formy powracającej dyskryminacji budzą niepokój i muszą dawać wiele do myślenia. Bracia i Siostry! Czas próby polskich sumień trwa! Musicie być mocni w wierze!” (Homilia, Skoczów, 1995 r.)

Po modlitwie na Kaplicówce pielgrzymi udali się do pobliskiego Pierśćca, aby nawiedzić Sanktuarium św. Mikołaja – dynamiczne, żywe duchowo miejsce kultu, rozwijane dzięki zaangażowaniu parafian, licznych grup duszpasterskich oraz duszpasterzy. Pielgrzymów z UTW powitał kustosz ks. Sebastian Rucki, który zapoznał ich z postacią św. Mikołaja oraz z historią cudownej figury świętego znajdującej się w głównym ołtarzu. W tym przepięknym sanktuarium pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. prof. Jan Dziedzic, a homilię wygłosił ks. dr Piotr Góra. Po Mszy Świętej była możliwość uczczenia relikwii św. Mikołaja, a ks. Kustosz udzielił błogosławieństwa „manną św. Mikołaja”.

Według tradycji, po śmierci św. Mikołaja z jego ciała zaczęła wypływać manna – pięknie pachnąca substancja o właściwościach leczniczych. Legenda głosi, że urna z jego ciałem w Myrze była pełna tej cudownej cieczy. Po przeniesieniu relikwii do Bari, zjawisko to nie ustało. To trudny do wyjaśnienia fenomen, któremu poświęcono wiele badań, m.in. wykluczono możliwość przenikania wody z zewnątrz. Od 1980 roku podczas dorocznej uroczystości w święto przeniesienia relikwii (9 maja) rektor bazyliki w obecności arcybiskupa Bari pobiera specjalną chochlą około trzech szklanek tej manny. Następnie biskup błogosławi wiernych ampułką z drogocenną substancją. Pielgrzymi przybywający do Bari mogą zabrać ze sobą relikwię w formie niewielkiej ilości manny rozpuszczonej w wodzie święconej. (Źródło: Niedziela, dostęp: 15 maja 2025 roku)

Na zakończenie pobytu ks. Kustosz zaprosił pielgrzymów na wspólną agapę. W przyjaznej atmosferze, przy wyśmienitym bigosie, studenci zbierali pieczątki do „paszportów pielgrzyma” i już planowali kolejny wykład z ks. Piotrem Górą, a także następną pielgrzymkę, która, jak mają nadzieję, będzie równie owocna duchowo i inspirująca.

 

tekst, zdjęcia: ks. dr Piotr Góra
100 na 30: Stu studentów UTW na Kaplicówce po 30 latach od wizyty papieża

Galeria

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano