Aktualności
Studia w sercu Krakowa – pedagogika na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie
26.06.2023
Rekrutacja
Pedagogika na #UPJP2 to kierunek, który zajmuje się nauką o wychowaniu i procesach edukacyjnych. W programie studiów znajdują się przedmioty, które pomogą Ci zdobyć wiedzę z zakresu nauk społecznych, psychologicznych, czy socjologicznych, oraz nabyć kompetencje przydatne w pracy w tych obszarach. Dzięki zajęciom praktycznym i praktykom zawodowym, rozwiniesz wiele umiejętności, np. będziesz w stanie samodzielnie diagnozować i rozwiązać niektóre problemy edukacyjne.
Czego nauczysz się na pedagogice na #UPJP2?
Na studiach I stopnia kierunku pedagogika studenci uczą się m.in. podstaw psychologii i antropologii. W programie studiów znajdują się zajęcia takie jak np. metodyka pracy pedagoga, czy psychologia wychowania. Oprócz przedmiotów wspólnych dla wszystkich studentów kierunku, w ramach każdej z dwóch dostępnych specjalności odbywają się zajęcia poszerzające ich wiedzę i kompetencje w konkretnych obszarach.
W planie studiów I stopnia przewidziane zostały specjalności:
- resocjalizacja z socjoterapią
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną
Istotnym elementem studiów są obowiązkowe praktyki zawodowe, dzięki którym zdobędziesz pierwsze doświadczenie w obszarach działalności pedagogiczno-edukacyjnej.
Bogata oferta dydaktyczna i przemyślany program studiów to ogromny atut kierunku, o którym wspominają nasi studenci.
Podoba mi się, że jest tak dużo różnych zajęć, a dzięki specjalnościom mogłem wybrać coś, co naprawdę mnie interesuje i przyda się w przyszłości. Zajęcia są ciekawe. Poruszamy na nich wiele tematów, więc każdy znajdzie coś w czym czuje się dobrze.
Adrian, student II roku pedagogiki
Licencjat… I co dalej?
Jeśli skończyłeś studia I stopnia i chcesz zostać magistrem pedagogiki, weź udział w rekrutacji na studia II stopnia, na których poszerzysz swoją wiedzę o kolejne obszary tej niezwykle ważnej dziedziny nauki. Pedagogika społeczna, diagnoza i terapia pedagogiczna, czy interwencja kryzysowa to tylko niektóre z przedmiotów obowiązkowych w planie studiów tego kierunku. Podobnie jak na studiach I stopnia, wiele zajęć odbywa się w ramach poszczególnych specjalności. Możesz kontynuować wybraną z planu studiów pierwszego stopnia lub realizować jedyną w Polsce tanatopedagogikę.
Jak wygląda rekrutacja na studia pedagogiczne?
Aby dostać się na pedagogikę, należy zdać egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego oraz wybranego języka nowożytnego. Oprócz tego, w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest wynik z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym spośród matematyki, biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego lub języka obcego nowożytnego. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.
O przyjęcie na studia pedagogiczne II stopnia mogą ubiegać się kandydaci z polskim, lub zagranicznym dyplomem ukończenia studiów wyższych. W postępowaniu rekrutacyjnym punkty przyznawane są za ocenę uzyskaną dyplomie ukończenie studiów, oraz średnią ocen z ich przebiegu. Szczegółowe kryteria przyjęcia dostępne są na stronie internetowej.
Studia pierwszego stopnia (stacjonarne) | Studia drugiego stopnia (stacjonarne) | |
Rejestracja internetowa | 1 VI (godz. 9.00) – 19 VII (godz. 12.00) | 1 VI (godz. 9.00) – 24 VII (godz. 12.00) |
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej. |
Zmieniaj świat jako pedagog!
Po ukończeniu pedagogiki możesz szukać pracy w różnych sektorach – od edukacji po pomoc społeczną. Jako absolwent będziesz mógł znaleźć zatrudnienie np. w szkolnictwie, poradniach specjalistycznych, instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach edukacyjnych lub jako np. doradca edukacyjny. Pedagogika, wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie tylko praca z dziećmi i młodzieżą. To studia, które pomogą również tym, którzy marzą o prowadzeniu własnej działalności jako trenerzy rozwoju osobistego, czy terapeuci.
Kto powinien wybrać studia pedagogiczne?
Pedagogika to doskonały wybór dla osób, które cechuje empatia, kreatywność, elastyczność, otwartość na innych i ich potrzeby oraz gotowość do uczenia się przez całe życie. Komunikatywność i umiejętność pracy w grupie to też jedne z kluczowych cech, które okażą się przydatne na studiach pedagogicznych.
Jeśli jeszcze nie jesteś pewien czym chcesz zajmować się w przyszłości, ale posiadasz cechy idealnego pedagoga i interesujesz się tematami związanymi z edukacją, wychowaniem i kształtowaniem człowieka, rozważ studia pedagogiczne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zadowoleni studenci, to żywy dowód na to, że pedagogika to doskonały wybór.
Wybierając pedagogikę nie byłam przekonana czy jest to coś dla mnie, jednak z czasem coraz bardziej się przekonywałam. Rodzinna atmosfera i mili ludzie to zdecydowanie największe atuty #UPJP2. Fajnie, że mamy przeznaczony czas na praktyki w semestrze, a większość zajęć jest prowadzonych w formie praktycznej, bo już teraz możemy nauczyć się czegoś, co później wykorzystamy w pracy.
Kasia, studentka III roku pedagogiki
Odkryj w sobie pasję do nauczania i weź udział w rekrutacji na studia na Uniwersytecie Papieskim!
Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Emilia Wojciechowska.
Pliki do pobrania
Folder informacyjny 2023/2024 | Pedagogika
2.95MB [ .pdf ]