„Świat Biblii. Biblia w kulturze świata”. I edycja: „Od Paschy do Wielkanocy. Biblia – historia – kultura” 19–21 X 2023

29.09.2023 Konferencje, sesje
Data: 19 - 20.10.2023
Miejsce wydarzenia: Budynek UPJPII, ul. Bernardyńska 3, Kraków
Godzina: 09:30 - 14:00

swiat_biblii_2023-1280.jpg

Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Sekcja Biblijna Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, Rada ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także Polska Rada Ekumeniczna – Oddział Krakowski serdecznie zapraszają na Interdyscyplinarne sympozjum międzynarodowe

„Świat Biblii. Biblia w kulturze świata”. I edycja. Od Paschy do Wielkanocy. Biblia – historia – kultura.

Sympozjum odbędzie się w dniach 19–21 października 2023 roku w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3 (aula, I piętro).

Interdyscyplinarne sympozjum międzynarodowe „Świat Biblii. Biblia w kulturze świata” (I edycja) ma na celu przybliżenie szeroko rozumianej tematyki obecności Biblii w kulturze świata i to zarówno w sensie uprzedzającym, to znaczy w przypadku, gdy Biblia korzystała z osiągnięć ludzkiej kultury, jak i w sensie następstwa czasowego, gdy wytwory kultury były i są inspirowane tekstami biblijnymi. Pragnąc bardziej tematycznie ukierunkować zgłębianie tych zagadnień postanowiono nadawać poszczególnym edycjom sympozjum podtytuł. W bieżącym roku brzmi on: „Od Paschy do Wielkanocy. Biblia – historia – kultura”. Sympozjum ma na celu pokazanie tego, co łączy czasy biblijne z naszą współczesnością, zarówno w aspekcie Paschy żydowskiej, jak i Paschy Chrystusa – Misterium Paschalnego – rozumianego jako sekwencja wydarzeń ostatnich dni Jego życia oraz tego, co się wydarzyło po Jego śmierci. Wielkanoc jest również jednym z tych świąt, które ma wielkie tradycje w kulturze, także w polskiej kulturze ludowej.

Sympozjum pomyślane jest jako wydarzenie komplementarne do organizowanych od prawie dwudziestu lat na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (do 2009 r. PAT) wykładów otwartych „Biblia w kulturze świata”, ale także jako element obchodów Krakowskich/Małopolskich Ekumenicznych Dni Biblijnych.

Sympozjum organizowane jest przez Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy współudziale Sekcji Biblijnej Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej oraz Polskiej Rady Ekumenicznej – Oddział Krakowski w ramach programu Krakowskie Konferencje Naukowe, pod patronatem miasta Kraków.

19 PAŹDZIERNIKA 2023 (czwartek)
CZĘŚĆ I
9:30–10:00 Rozpoczęcie sympozjum i przywitanie przybyłych gości
10:00–11:30 ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki (PWT, Warszawa)
Znaczenie badań naukowych nad ukrzyżowaniem Jezusa dla rozumienia ewangelicznego przekazu o męce Pańskiej
prof. PhDr. ThDr. Daniel Slivka, PhD. (UP, Preszów)
Symbolika i interpretacja seder Pesach w kontekście chrześcijańskiej Paschy
o. dr Piotr Blajer OFM (SBF, Jerozolima)
Wielki Tydzień w Jerozolimie. Od wyzwań i trudności do świętowania w radości
11:40–12:00 Przerwa
CZĘŚĆ II
12:00–13:30 dr hab. Jerzy Ciecieląg, prof. UKEN (UKEN, Kraków)
Poncjusz Piłat – prowokator czy ignorant?
dr inż. Anna Maria Wajda (UPJPII, Kraków)
Proces Jezusa. Studium historyczno-teologiczne
dr hab. Józef Cezary Kałużny, prof. UPJPII (UPJPII, Kraków)
Kształtowanie się najstarszych przedstawień Chrystusa zmartwychwstałego wyrazem ideowych poszukiwań, jakie dokonywały się w Kościele pierwotnym
13:30–14:30 Przerwa obiadowa
CZĘŚĆ III
14:30–16:00 ks. prof. dr hab. Marek Lis (UO, Opole)
Filmowe inspiracje Jezusową Paschą
ks. dr hab. Jacek Kucharski (KUL, WSD Radom)
Oddziaływanie ewangelicznych tekstów o Marii Magdalenie na przykładzie obrazów z Muzeów Watykańskich w Rzymie
ks. dr Wojciech Kałamarz CM (ITKM, Kraków)
Inspiracje Męką i Zmartwychwstaniem naszego Pana Jezusa Chrystusa w muzyce wokalnej i wokalno-instrumentalnej pokazane na wybranych przykładach dzieł dawnych i współczesnych
16:00–16:30 Pytania, dyskusja i zakończenie

20 PAŹDZIERNIKA 2023 (piątek)
9:30–10:00 Rozpoczęcie sympozjum i przywitanie przybyłych gości
CZĘŚĆ I
10:00–11:30 br. dr Paweł Paszko OFMCap (SF, Kraków)
„Titulus Crucis” – co właściwie kazał napisać Piłat?
br. Czesław Gadacz OFMCap (Sanktuarium Świętego Oblicza w Manoppello, Włochy)
Paschalna duchowość Chusty z Manoppello
ks. dr hab. Roman Bogacz, prof. UPJPII (UPJPII, Kraków)
Całun Turyński a przekazy ewangelistów o Męce Pańskiej