Aktualności

„Światło.Czułe spotkania” – gośćmi Elżbieta i Andrzej Lisowscy 22 XII 2021

13.12.2021 Komunikaty
Data: 22.12.2021
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Główna UPJPII, ul. M. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków
Godzina: 17:00 - 19:00
Przejdź do kalendarza pokaż na mapie

swiatloczuli_-_grudzien_2021-1280.jpg

 

Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII zaprasza do udziału w kolejnym wydarzeniu z cyklu „Światło.Czułe spotkania” – odc. 3: „Po obu stronach kamery”. Gośćmi będą Elżbieta i Andrzej Lisowscy, którzy opowiedzą o przeszło 40 latach spędzonych w podróży.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Lucyna Rotter, prof. UPJPII.

Po spotkaniu odbędzie się wernisaż fotografii studentów: Michała Michalskiego, Karoliny Osieckiej, Gabrieli Waś i Anny Wilkońskiej.

Zapraszamy
22 grudnia 2021
o godz. 17:00

do Biblioteki Głównej UPJPII
przy ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie

Liczba miejsc: 30
Zgłoszenia można nadsyłać na adres e-mail 16812@student.upjp2.edu.pl
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny


Organizatorzy będą prosić uczestników o okazanie certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19


 

Transmisja online na kanale Youtube

 

 

Informacje na profilu Facebook | Światło.Czułe spotkania

 

Elżbieta i Andrzej Lisowscy
członkowie elitarnego The Explorers Club, filmowcy, radiowcy, autorzy książek i wydawanych także w świecie przewodników. Wielokrotnie nagradzani w Polsce i za granicą. Ich życie – ogień i monsun w jednym – wyrosło z głodu świata jeszcze za żelazną kurtyną. Do dziś są chorzy na poriomanię – niekontrolowany popęd wędrowniczy zdiagnozowany żartobliwie przez prof. Zdzisława Jana Ryna – znanego psychiatrę i eksploratora. Ocierali się o sacrum i profanum, poznali smak biedy i luksusu. Mieszkali w hotelach z siennikiem i kłódką na skobel zamiast zamka, a innym razem testowali hotel, w którym zaporą była nie tylko cena, ale i konieczność posiadania… błękitnej krwi. Zawsze jednak wędrowali śladami wielkich cywilizacji i rytuałów, a w mediach budowali międzykulturowe pomosty.

„Po obu stronach kamery”
Barwna, wzbogacona filmowo, pełna przygód i zaskoczeń opowieść o ponad 40-letnim życiu w podróży. Od dziecięcych marzeń i wędrówek palcem po mapie przez pierwsze wyprawy z kamerą na korbkę i odkrywanie dla siebie i widzów Mohendżo Daro, Akrotiri czy Angkoru aż po „setki” przed frontem kamery w czasie Kalipudży w Kalkucie, Semana Santa w Andaluzji, buddyjskiego Święta Głodnych Duchów w Wietnamie, Hongkongu i Singapurze… Opowieść o kształtującej się w czasie podróży filozofii życia i odnajdywaniu kolejnych punktów życiowych i zawodowych odniesień.

 

Cykl „Światło.Czułe spotkania”

Jak to jest patrzeć na świat poprzez obiektyw aparatu lub kamery… Zamknąć rzeczywistość w kadrach… To prawdziwa sztuka umieć dostrzegać to, co uwadze większości ludzi umyka. Czasem są to emocje, uczucia, czasem promień słońca muskający liście, jakieś przypadkowe zrządzenie barw, czasem roślinka rosnąca wbrew logice na bruku. Różnie… Istotą jednak zawsze jest to, że skadrowana rzeczywistość musi o czymś opowiadać. Na tym to polega. Opowiadanie świata, które podejmuje artysta fotografik, filmowiec. Zrobić zdjęcie – potrafi teraz każdy, a współczesna technika mocno to wciąż ułatwia. Jednak opowiedzieć jednym zdjęciem historię – tu potrzebny jest artysta!

Fotografie, na których prawie słychać muzykę. Portrety otulane czułym światłem i cieniem. Klisze pamięci sprzed trzydziestu lat, które zostały ubrane w słowa. Zamknięte reportersko w kadrze ułamki sekund. Nieodgadniona panteistyczna przestrzeń górskich szczytów. Podglądanie historii przez oko kamery telewizyjnej. Ale i podglądanie kultur świata. To tylko niektóre z tematów „Światło. Czułych spotkań” organizowanych przez Katedrę Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie. Zaproszeni goście podzielą się swoimi pasjami. Opowiedzą o osiągnięciach i sukcesach, o fascynacjach które wciągają, kuszą, nęcą by na świat wciąż patrzeć kadrami zdjęć.

Takie patrzenie na świat, kulturę, historię to „Światło.Czułe spotkania”.

  • Każdego 22 dnia miesiąca – od października 2021 do czerwca 2022.
  • Zawsze na ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie, w auli budynku Biblioteki Głównej UPJPII.
  • Zawsze z możliwością wzięcia udziału na żywo lub obejrzenia streamingu.
  • Zawsze z wernisażem lub pokazem filmu.

Czy patrzenie przez obiektyw pozwala patrzeć dalej niż sięga ludzki wzrok? Tak! Bo „w doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie o głębię ostrości”.

Informacje na profilu Facebook | Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano