Aktualności

Święto Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 8 XII 2022

10.12.2022 Komunikaty

 

41 lat temu, 8 grudnia 1981 roku, na mocy motu proprio Beata Hedvigis, papież Jan Paweł II zdecydował o powstaniu Papieskiej Akademii Teologicznej. W ramach Akademii zostały powołane trzy wydziały: Teologiczny, Filozoficzny i Historii Kościoła. Dzisiaj po przemianowaniu w 2009 roku mamy Uniwersytet Papieski i nowe wydziały Nauk Społecznych i Prawa Kanonicznego oraz zamiejscowy wydział w Tarnowie.

W kościele św. Marka, który jest symbolicznym początkiem dla naszej uczelni, stajemy wszyscy razem we wspólnej modlitwie za nasz Uniwersytet, a więc za siebie nawzajem, za naszych studentów i profesorów oraz pracowników. Ks. Wacław Świerzawski otwierając rok akademicki 1988/89 w dniu 23 października 1988 roku mówił: „Akademia Teologiczna, papieska, katolicka, odkrywa swoją najgłębszą rzeczywistość, a zarazem cel i zadanie w misji Kościoła, który światu pragnącemu siebie przekroczyć zapewnia ożywiającą obecność Chrystusa jako ostateczną jego Prawdę. Oto właśnie fundament racji bytu Akademii!” Tę więc misję chcemy nieustannie wypełniać i być jej wierni – mówił Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała witając uczestników uroczystości w kościele św. Marka Ewangelisty.

Ks. Rektor przywitał profesorów, pracowników, studentów i doktorantów, zwłaszcza tych, którzy po Eucharystii mieli odebrać dyplomy za szczególne osiągnięcia. Nasza dzisiaj tu obecność to świadectwo jedności i wspólnoty naszego Uniwersytetu – za co dziękował. Poprosił ks. bp. Wiesława Lechowicza, Biskupa Polowego Wojska Polskiego, absolwenta Instytutu Prawa Kanonicznego PAT o przewodniczenie modlitwie za tych, którzy tworzyli kiedyś Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie, jej ówczesnych rektorów (zwłaszcza 5 lat temu zmarłego bp. Wacława Świerzawskiego), profesorów, pracowników i studentów oraz za tych, którzy dzisiaj kreślą współczesne kształty naszej uczelni, za nas tu dzisiaj wszystkich obecnych. Wzywamy w tym miejscu wstawiennictwa św. królowej Jadwigi naszej fundatorki, spoczywającego w tym kościele bł. Michała Giedroycia i oczywiście św. Jana Pawła II, wielkiego odnowiciela i patrona naszej „Alma Mater”.

W homilii bp Wiesław Lechowicz mówił o pięknie, wyobrażeniach, przymiotach Najświętszej Maryi Panny, które przez wieki opisywano w najwznioślejszych słowach, podobnie jak tajemnicę Jej Niepokalanego Poczęcia. Mówiąc o wielkim kulcie, jakim jest otaczana przypomniał, że nade wszystko trzeba słuchać Boga, przywołał też wydarzenia z Lourdes, gdy Maryja ukazała się Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej mówiąc: Ja jestem niepokalane poczęcie…

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny jest dogmatem wiary ogłoszonym uroczyście 8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX bullą Innefabilis Deus. Potwierdzenie przez samą Maryję tego dogmatu nastąpiło 4 lata później w Lourdes. I jak poradziła Maryja Bernadecie „Idź do źródła…”, tak i my powinniśmy iść do źródła – mówił bp W. Lechowicz. Przywołał duchowe widzenia św. Teresy z Ávilli, która słyszała głos Boga: Słuchaj mnie zatem w głębi serca twego. Zwrócił uwagę, że obecność Boga jest obecna zwłaszcza w słowie Bożym i w Eucharystii. Nakazem dla Bernadety było także wzniesienie kaplicy. I tak każdy z nas winien być odpowiedzialny za Kościół – jego kształt, świętość i rozwój.

Zdaniem bp. W. Lechowicza wezwania, jakie słyszała Bernadeta w Lourdes możemy odnieść do misji uniwersytetu katolickiego, który winien podążać do źródła jakim jest Jezus Chrystus, który jest Prawdą. Iść do źródła, to także pogłębiać nauczanie Jana Pawła II. Nie będzie pokolenia Jana Pawła II, jeżeli nie będzie pokolenia Jezusa Chrystusa, nie będzie pokolenia JPII, jeżeli nie będzie pokolenia JCHR – mówił biskup. Idź do źródła, napij się, obmyj się, buduj kaplicę – to nic innego jak mobilizacja do pracy, do pracy nad sobą także, ale też do rozwoju tych dziedzin nauki, dla których się poświęcacie, i dla których pracujecie. Homilię bp W Lechowicz zakończył gratulacjami dla szczególnie zasłużonych pracowników, studentów i doktorantów UPJPII, którzy po Mszy św. odebrali nagrody Rektora UPJPII.

Zgodnie z uchwałami 108 z roku 2021, 19 i 81 z roku 2022 Senatu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie medale „Zasłużony dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie” otrzymali:

  • pan dr Jan Galarowicz
  • ks. prof. dr hab. Michał Heller
  • o. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski OP
  • pani dr hab. Alicja Michalik
  • pani mgr Małgorzata Szczerbińska-Polak
  • pan mgr Maciej Babula
  • pan mgr Michał Żelazko
  • pan mgr Sławomir Adamiec

Wręczono także nagrody rektora za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej i organizacyjnej w minionym roku akademickim. Nagrodą rektora wyróżnieni zostali pracownicy administracji i biblioteki, pracownicy, którzy osiągnęli najwyższe wyniki naukowe w procesie ewaluacji, wręczone zostały dyplomy pracownikom, którym przyznano jednorazowe premie uznaniowe. Uhonorowano nagrodą rektora autorów najlepszych prac doktorskich, licencjackich, magisterskich i licencjackich zawodowych.

Nagrodę Studenta Roku UPJPII w edycji 2022 r. otrzymali:

  • Dorota Nowak
  • Martyna Masłowska
  • Karol Janiga

Nagrodę Studenta Honorowego UPJPII otrzymał Michał Żelazko, były przewodniczący Samorządu Studenckiego.

 

Galeria

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano