Aktualności
Święto Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 9 XII 2024 – relacja
12.12.2024
Komunikaty
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, jak każdego roku, pragnął uczcić dzień 8 grudnia, w którym przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to zarazem dzień powstania papieskiej uczelni, bowiem właśnie 8 grudnia 1981 r., na mocy motu proprio Beata Hedvigis, papież Jan Paweł II zdecydował o powstaniu Papieskiej Akademii Teologicznej, w 2009 r. przemianowanej na Uniwersytet.
W kościele św. Marka, który jest symbolicznym początkiem dla uczelni, 9 grudnia 2024 r., w 43. rocznicę powołania Papieskiej Akademii Teologicznej, spotkali się pracownicy, studenci i doktoranci UPJPII, by uczestniczyć w tak ważnej dla uniwersytetu uroczystości. W tym roku ze względu na dzień jubileuszu wypadający w niedzielę, Święto Uczelni miało miejsce 9 grudnia br.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała przypomniał, że gdy Papież Jan Paweł II powoływał PAT, uczelnia składała się z trzech wydziałów: Teologicznego, Filozoficznego i Historii Kościoła. Przywołał także słowa papieża zawarte w motu proprio „Beata Hedvigis”: mając przeto na uwadze przyszły rozwój Uczelni … ustanawiamy ... i erygujemy mocą tego pisma i powagą naszą apostolską Papieską Akademię w Krakowie, przyznając jej prawa, honory, przywileje i obowiązki, jakie w całym katolickim świecie przysługują tego rodzaju uczelniom i powierzamy ją opiece Archidiecezji Krakowskiej. Rektor przypomniał za papieżem, że działalność PAT od samego początku była podporządkowana misji Kościoła.
Rektor zaakcentował, że dzisiaj uniwersytet tworzy 7 wydziałów, prowadzi badania naukowe w 12 dyscyplinach, kształci studentów na 16 kierunkach. Budowany jest uniwersytecki Kampus Jana Pawła II na os. Ruczaj, gdzie w 2002 r. podczas aktu pobłogosławienia biblioteki UPJPII Jan Paweł II powiedział: szczęść Boże na dalsze lata, także i w tym nowym miejscu. Jednak do św. Marka zawsze wspólnota akademicka UPJPII wraca, ponieważ tu, dla uczelni, wszystko się zaczęło – podkreślił Rektor [PEŁNY TEKST].
Rektor UPJPII szczególnie przywitał bp. Romana Pindla, biskupa diecezji bielsko-żywieckiej, wieloletniego pracownika naukowego i dydaktycznego papieskiej uczelni (1986–2024), prosząc go o przewodniczenie Mszy św. W trakcie swojej kariery akademickiej wypromował on 48 magistrów i 7 doktorów, napisał 20 książek i 72 artykuły naukowe. Kierował Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki, organizował liczne konferencje naukowe, zaznaczył swoją naukową obecność także na arenie międzynarodowej.
Rozpoczynając Eucharystię zwrócono się o wstawiennictwo do patronów uniwersytetu: św. królowej Jadwigi, bł. Michała Giedroycia i św. Jana Pawła II, wielkiego odnowiciela i patrona UPJPII.
Bp Roman Pindel przewodnicząc modlitwie w intencji wszystkich, którzy przez lata tworzyli uczelnię – rektorów, profesorów, pracowników i studentów – oraz tych, którzy dzisiaj kształtują jej przyszłość, w homilii nakreślił obraz malarza pracującego na ulicy Krakowa, jako metaforę tworzenia i interpretacji biblijnego portretu Maryi. Opisywał Ją jako malarski model utrwalony w Piśmie Świętym, którego obraz pogłębiają teksty Starego i Nowego Testamentu, a interpretację wzbogaca tradycja Kościoła, sobory, teologowie i wierni.
Biskup podkreślił rozwój rozumienia Maryi jako „Bożej Rodzicielki” i „Niepokalanie Poczętej”, uwieńczony dogmatem ogłoszonym przez papieża Piusa IX w 1854 roku. W homilii podziękował również za istnienie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, kontynuującego tradycję Papieskiej Akademii Teologicznej, który umożliwia studiowanie różnych aspektów biblijnego obrazu Maryi: „Dziś dziękujemy za trwanie tej uczelni, jej rozwój. Dzięki później powstałym wydziałom, możemy studiować bardzo różne podejścia, także do biblijnego obrazu Maryi. Niech więc trwa już Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i wypełnia swoją misję w Kościele i świecie” – mówił kończąc homilię Biskup [PEŁNY TEKST HOMILII].
Po zakończeniu Eucharystii władze UPJPII nagrodziły wyróżniających się pracowników, studentów i doktorantów. Medalem „Zasłużony dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie” uhonorowani zostali p. Michalina Betlej, wieloletnia kwestor UPJPII i bp prof. dr hab. Roman Pindel.
Wręczono nagrody rektora za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej i organizacyjnej w minionym roku akademickim. Wyróżnieni zostali pracownicy administracji i biblioteki. Wręczone zostały dyplomy pracownikom, którym przyznano jednorazowe premie uznaniowe. Uhonorowano nagrodą rektora autorów najlepszych prac doktorskich, licencjackich, magisterskich i licencjackich zawodowych.
Wręczono również nagrody „Studenta Roku”.
Tytuł Studenta Roku UPJPII w edycji 2024 r. otrzymali:
- Daniel Bartosiewicz – student I roku historii II stopnia na UPJPII – otrzymał nagrodę za aktywną działalność naukową, rozwijanie zainteresowań historycznych oraz nieoceniony wkład w budowanie społeczności akademickiej,
- Anna Zuzanna Musielak – studentka III roku kierunku digital media – otrzymała tytuł Studenta Roku za wszechstronne i aktywne działania na rzecz organizacji studenckich, promocję Uniwersytetu Papieskiego oraz równoczesne rozwijanie swoich pasji artystycznych,
- Katarzyna Paciorek – studentka dwóch kierunków studiów I stopnia: II roku digital media oraz I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UPJPII – otrzymała wyróżnienie za pełne pasji zaangażowanie w działalność społeczną i akademicką, a także za promowanie postaw prospołecznych i inicjatyw rozwojowych.
Tytuł Honorowego Studenta Roku UPJPII otrzymała:
- Amelia Kocur – studentka I roku komunikowania promocyjno-wizerunkowego – otrzymała tytuł za swoją szczególną wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka oraz za zaangażowanie w liczne inicjatywy studenckie.
Nazwiska wszystkich nagrodzonych zostaną opublikowane w uniwersyteckim czasopiśmie „Vita Academica”.