Aktualności

"Święty Jan Paweł II - patron obywatelskości ” - debata kwartalnika "Społeczeństwo" - relacja 7 XII 2020

14.12.2020 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Debata wokół „Społeczeństwa”

 

W dniu 7 grudnia 2020 r. odbyła się kolejna debata online kwartalnika "Społeczeństwo" pt. "Święty Jan Paweł II - patron obywatelskości ”. W dyskusji uczestniczyli: ks. prof. nadzw. dr hab. Bogusław Drożdż - redaktor naczelny kwartalnika i ks. prof. nadzw. dr hab. Robert Nęcek - kierownik Katedry Edukacji Medialnej UPJPII, były rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej.

 

Dyskusję poprowadził Mateusz Zbróg. Debata rozpoczęła się od omówienia tematyki najnowszego numeru kwartalnika. Jako pierwszy głos w rozmowie zabrał redaktor naczelny naszego pisma ks. B. Drożdż, podając przyczynę wyboru omawianego tematu, mianowicie 100-tną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Przyświecał przy tym dodatkowy cel przedstawienia go jako patrona godności człowieka i prawdziwej obywatelskości. Następnie ksiądz Bogusław odniósł się do pojęcia szeroko rozumianej obywatelskości człowieka jako wspólnoty ludzkiej i wspólnoty Kościoła.

 

Ksiądz Robert Nęcek podkreślił, że Jan Paweł II przywiązywał do mediów ogromną rolę traktując całe wydarzenie medialne jako jeden z czynników antropologicznych. Jeśli człowiek jest drogą Kościoła, jak uczy sobór, to Ewangelia i ci, którzy ją głoszą, zobowiązani są również wchodzić w świat mediów. Papież zdając sobie z tego sprawę wygłaszał nie tylko okolicznościowe przemówienia skierowane do ludzi mediów ale także kierował orędzia na światowe dni środków masowego przekazu od samego początku swojego pontyfikatu.

 

Podczas rozmowy bardzo szeroko omówiony został temat mediów, od prawdy i etyki w mediach, poprzez język w mediach, edukację poprzez media po modlitwę a także dialog. W trakcie debaty poruszono także temat patriotyzmu i obywatelskości. Prowadzący przytoczył słowa z artykułu o. Jana Mazura: „W nauczaniu papieskim patriotyzm i związaną z nim obywatelskość można zinterpretować nade wszystko w kluczu miłości.” Tylko jak dzisiejszy świat rozumie miłość?

 

Według ks. Drożdża nasza obywatelskość wynika z Boskiego aktu stworzenia i odkupienia, obejmuje również nadprzyrodzony wymiar ludzkiej godności tzn. że człowiek jest skierowany ku wieczności. Ksiądz Bogusław uważa, że kiedy myślimy i mówimy o patriotyzmie, to widzimy przede wszystkim korzenie: rodzinę, wiarę, ojczyznę. Patriotyzm to jest umiłowanie ojczyzny swego narodu.

 

Ks. Nęcek dodał do definicji patriotyzmu pojęcia takie jak uczciwość i kompetencje. Jego zdaniem potrzebne są 3 elementy aby dowieść, że szanuje się kraj, w którym się żyje:

 

- tożsamość słowa z postawą,

- kompetencja w działaniu,

- chęć angażowania się na rzecz dobra wspólnego.

 

Swoją wypowiedź uzupełnił słowami, że „dobrym można być zawsze i wszędzie bez względu na status społeczny. Czynić dobro to najprostsza droga do osiągniecia chwały ziemskiej i chwały niebieskiej.”

Podsumowując debatę na koniec trzeba podkreślić, że dobry katolik jest dobrym obywatelem, a jakość życia katolików powinna być w interesie nas wszystkich, ponieważ im bardziej katolicy będą żyć po katolicku tym lepszym miejscem do życia będzie nasz kraj.

 

Łukasz Dzięcioł

Pliki do pobrania
debata_7_grudnia.png 772.12KB [ .png ]

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano