Sympozjum „Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce. Historia – teraźniejszość – przyszłość” 20–21 IX 2024

30.08.2024 Konferencje, sesje
Data: 20 - 21.09.2024
Miejsce wydarzenia: Mediateka, pl. prof. M. Skulimowskiego 3, Wieliczka
Godzina: 14:00 - 16:00

parafia_sw_klemensa_w_wieliczce-1280.jpg

Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce serdecznie zaprasza na sympozjum naukowe

„Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce. Historia – teraźniejszość – przyszłość”

które odbędzie się w dniach 20–21 września 2024 roku w Mediatece przy placu prof. Mieczysława Skulimowskiego 3 w Wieliczce.

Sympozjum organizowane jest przez Parafię pw. św. Klemensa w Wieliczce we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka oraz Starostwem Powiatowym w Wieliczce z okazji 200-lecia poświęcenia kościoła parafialnego.

Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy z zakresu historii i dziedzictwa Parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce, a także oceny dziejów parafii, jej znaczenia w wymiarze społeczno-kulturowym oraz wyzwań, które przed nią stoją w przyszłości.

Wyjątkowym gościem sympozjum będzie Metropolita Łódzki Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś, który wygłosi prelekcję nt. roli parafii w rozwoju synodalności Kościoła, natomiast honorowy patronat nad sympozjum objął Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Honorowy patronat
  • Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz
  • Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
  • Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka mgr Rafał Ślęczka
  • Starosta Wielicki mgr inż. Roman Ptak

Szczegółowe informacje

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i dziedzictwem regionu Małopolski. W szczególności parafian, mieszkańców Wieliczki i okolic.

Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce
e-mail parafia@wieliczkaklemens.pl

Program

20 IX 2024 200 lat minęło – Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce w perspektywie historycznej
14:00 Rozpoczęcie sympozjum, powitanie zaproszonych Gości
14:30–16:00 SESJA PLENARNA (CZĘŚĆ I)
Święty Klemens patron na współczesne czasy
ks. prof. dr hab. Jacek Urban (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
Poświęcenie kościoła i życie duchowe
s. prof. dr hab. Adelajda Sielepin CHR (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
Parafia pw. św. Klemensa w wielickich magifiraliach
ks. prof. dr hab. Józef Marecki (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
16:00–16:30 Dyskusja i przerwa kawowa
16:30–17:30 SESJA PLENARNA (CZĘŚĆ II)
Budowa nowego kościoła św. Klemensa w Wieliczce po 1786 roku i jego architektura w XIX w.
mgr Klementyna Ochniak-Dudek (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce)
Praca duszpafierska kapłanów w parafii św. Klemensa w Wieliczce od 1825 roku do czasów współczesnych
dr Marlena Hajduk (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
17:30–17:45 Dyskusja i podsumowanie pierwszego dnia obrad