Aktualności
Sympozjum z okazji 200-lecia parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce 20–21 IX 2024 – relacja i galeria zdjęć
24.09.2024
Konferencje, sesje
W dniach 20–21 września 2024 r. w wielickiej Mediatece odbyło się Sympozjum Naukowe pt. „Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce – historia, teraźniejszość, przyszłość” współorganizowane przez parafię św. Klemensa w Wieliczce, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Urząd Miasta i Gminy Wieliczka oraz Starostwo Powiatowe w Wieliczce.
Powodem zorganizowania dwudniowego sympozjum była 200. rocznica poświęcenia kościoła parafialnego, któremu patronuje św. Klemens, biskup Rzymu, czwarty papież w latach ok. 92–101. Wydarzenie było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu historii i dziedzictwa parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce, a także oceny dziejów tej parafii, jej znaczenia w wymiarze społeczno-kulturowym oraz do przeanalizowania wyzwań, które przed nią stoją w przyszłości.
Witając uczestników sympozjum proboszcz parafii św. Klemensa w Wieliczce ks. dr Wojciech Olszowski, zaakcentował, że celem sympozjum jest spojrzenie w głąb przeszłości parafii, przyjrzenie się bieżącej działalności duszpasterskiej i przedyskutowanie przyszłości z jej potrzebami i niełatwymi wyzwaniami.
Wyjątkowym gościem sympozjum był metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś, który wygłosił prelekcję nt. roli parafii w rozwoju synodalności Kościoła, natomiast honorowy patronat nad sympozjum objął kardynał Stanisław Dziwisz, który w słowie na rozpoczęcie sympozjum przywołał osobę św. Jana Pawła II, który często przyjmował w Watykanie gości z Krakowa i z Wieliczki. Kardynał podkreślił wagę i rolę parafii, która jest „pradawną i czcigodną strukturą, poniekąd ostatecznym umiejscowieniem Kościoła. [...] Tajemnica Kościoła istnieje i działa w parafii”. Kardynał pogratulował organizacji sympozjum, bowiem „upamiętnienie rocznicy poświęcenia świątyni z udziałem teologów, badaczy historii i sztuki pozwala lepiej zrozumieć wpływ, jaki wywarł ten kościół na tutejszą społeczność”.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała mówił jak ważną kwestią jest budowanie przyszłości Kościoła w Wieliczce opartej na historii, liturgii, kulcie patrona, pasterskiej posłudze, żywotności wspólnot parafialnych i drodze synodalnej. Odnosząc się do listu św. Klemensa do Koryntian, w którym trzeci następca św. Piotra w Rzymie podaje wykład nt. istoty Kościoła, ks. prof. R. Tyrała wskazał na wspólne w nim założenia z synodalną drogą Kościoła wskazywaną obecnie przez papieża Franciszka, a który „ma być zjednoczony i braterski, który słucha i rozmawia, błogosławi i dodaje otuchy, pomaga osobom szukającym Boga, porusza obojętnych, który inicjuje drogi, aby wprowadzić osoby w piękno wiary. [...] Świadectwo takiego Kościoła dał pielgrzym świata, słowiański papież Jan Paweł II. Do tego samego wzywa nas 265. następca św. Piotra papież Franciszek, który za motto swojego życia obrał słowa: Spojrzał z miłosierdziem i wybrał.
Życzę nam wszystkim, byśmy na tym sympozjum wzajemnie się słuchali. Odkryli w historii tego parafialnego kościoła impuls do umiłowania Kościoła Powszechnego, który dziś pod przewodem papieża Franciszka jest nieustannie w drodze i zgodnie z pragnieniem papieża – w drodze odnowy synodalnej. Życzę parafii św. Klemensa z jej wspaniałym Proboszczem pisania nowej i wspaniałej karty historii wiary, nadziei i miłości współczesnego Kościoła" – zakończył ks. prof. R. Tyrała.
Podczas dwudniowego sympozjum uczestnicy mogli wziąć udział w kilku sesjach plenarnych.
Sylwetkę św. Klemensa nakreślił ks. prof. dr hab. Jacek Urban (UPJPII), o poświęceniu kościoła i obrzędach związanych z tym wydarzeniem mówiła s. prof. dr hab. Adelajda Sielepin CHR (UPJPII). Ks. prof. dr hab. Józef Marecki przedstawił obraz parafii św. Klemensa, jaki jawi się po przebadaniu przez niego wielickich magistraliów (6 metrów bieżących akt, 50 tys. kart), które rzucają nowe światło na historyczną Wieliczkę jako ośrodek przemysłowo-handlowy, o której prelegent mówił: „Skarbem Wieliczki była kopalnia, sercem była parafia”. Magistralia w większości opisują życie Wieliczan i wielicką zabudowę z okresu XIX i XX wieku. Ks. prof. J. Marecki zwrócił uwagę, że dotyczą one głównie społeczności katolickiej, brakuje uzupełnienia o środowisko żydowskie, a poza nieliczną grupą Ormian i wspólnotą rusińską, były to dwie wielkie społeczności zamieszkujące Wieliczkę i okolice.
O budowie nowego kościoła św. Klemensa w Wieliczce po 1786 r. i jego architekturze w XIX w. mówiła mgr Klementyna Ochniak-Dudek (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), efekty pracy duszpasterskiej kapłanów w parafii św. Klemensa w Wieliczce od 1825 r. do czasów współczesnych przedstawiła dr Marlena Hajduk (UPJPII).
Praca duszpasterska kapłanów, architektura kościoła, dzieje patrona św. Klemensa oraz rozwój wspólnoty parafialnej, to tylko część z ciekawych tematów paneli, które zostały poprowadzone m.in. przez pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Wśród licznie zaproszonych gości, obecni byli m.in.: Ewa Ptasznik, wicestarosta wielicki, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich, przedstawiciele Kopalni Soli Wieliczka, Agnieszka Wolańska, pełnomocnicnik Zarządu ds. Historii Kultury i dziedzictwa Narodowego, Beata Chorobik, dyrektor Mediateki - Biblioteki Miejskiej w Wieliczce oraz licznie przybyli duchowni i mieszkańcy Wieliczki.
Więcej informacji w relacji w „Panoramie Powiatu Wielickiego”
Co działo się przez ostatnich 200 lat i dzieje współcześnie w Parafii pw. Świętego Klemensa w Wieliczce?
Galeria