„Tradycje i obyczaje w kulturach i religiach. Wojna i pokój" - II Międzynarodowa Konferencja Naukowa 14 - 15 XII 2020

19.11.2020 Konferencje, sesje

W dniach 14-15 grudnia 2020 r. Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (www.ih-whidk.upjp2.edu.pl) organizuje Międzynarodową Konferencję „Tradycje i obyczaje w kulturach i religiach. Wojna i pokój".

Głównym celem konferencji jest szerzenie zainteresowania i wiedzy związanej z dziedzictwem historyczno-kulturowym narodów europejskich i mniejszości narodowych oraz religijnych w czasach wojny i pokoju, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na tradycję kulturową Polski i Krakowa.

Przedstawienie zagadnień związanych z bogatą kulturą, rozwojem artystycznym i technicznym  narodów Europy oraz istniejących wśród nich mniejszości w czasach wojny i pokoju, stworzy podstawy interesujących obrad na temat teraźniejszości, historii oraz rozwoju tradycji i obyczajów w dwóch przeciwstawnych rzeczywistościach.

Wystąpienia Prelegentów będą mogły zatem dotyczyć szeroko pojętych zagadnień kulturowych i  historycznych, jak:

- walka o niepodległość, zjawisko ekspansji terytorialnej i dominacji kulturowej

- pokojowe współistnienie lub konflikty tendencji i tradycji na wspólnym terytorium

- intensyfikacja lub zanik zwyczajów i tradycji mniejszości narodowych podczas wojen

- wojny i konflikty polityczne między mniejszościami etnicznymi lub narodowymi a społecznością dominującą na danym terytorium

- działalność kulturalna, rzemiosło, popularne wierzenia i tradycja ludowa w czasach wojny i pokoju

- wojny domowe - konflikt wewnętrzny między mieszkańcami tego samego obszaru

- konflikty religijne

- dziedzictwo kulturowe europejskich mniejszości etnicznych lub narodowych w historii Europy

- ewolucja pojęć „wojna” i „pokój”

Udział w konferencji potwierdzili pracownicy naukowi polskich oraz zagranicznych uczelni (m.in. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Szegedi Tudományegyetem, Uniwersytetu w Koszycach, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Nawara w Pampelunie i innych).

Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej, na żywo (dla Uczestników lokalnych) oraz online (dla Uczestników zamiejscowych), w języku polskim i włoskim. Udział w Konferencji jest bezpłatny. Koordynatorem Konferencji jest dr hab. Lucyna Rotter (Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie). Propozycje wystąpień wraz z krótkim abstraktem (maksymalnie 350 słów) można przesyłać do 25 listopada br na następujące adresy e-mail:

karolina.janeczko@doktorant.upjp2.edu.pl

aneta.kozak@doktorant.upjp2.edu.pl

lucyna.rotter@upjp2.edu.pl

Komitet Organizacyjny Konferencji pozostaje do Państwa dyspozycji pod ww. adresami mailowymi. Dalsze informacje techniczne i logistyczne zostaną przesłane do osób deklarujących udział w Konferencji.