Aktualności
"Uchodźcy i migranci w globalnym świecie – odpowiedzialność i odpowiedź uniwersytetów", konferencja w Rzymie współorganizowana przez UPJPII. Spotkanie z papieżem Franciszkiem 1 – 4 XI 2017
08.11.2017
Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W dniach 1 – 4 listopada 2017 roku odbywała się na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie konferencja Refugees and Migrants in a Globalized World: Responsibility and Responses of Universities.
Głównym celem konferencji było lepsze zrozumienie wymiarów i realiów sytuacji uchodźców i migrantów w świecie, a nade wszystko wypracowanie rozwiązań edukacyjnych, które pomogą zarówno uchodźcom i migrantom, ale także społeczeństwom w pojmowaniu problemu migracji.
Temat konferencji jest szczególnie bliski papieżowi Franciszkowi, stąd zechciał spotkać się z jej uczestnikami, w tym przedstawicielami Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, który jako jedyna uczelnia z Polski wszedł do sieci “International Initiatives for Migrant and Refugee Education” –stworzonej jako owoc rzymskiej konferencji.
W konferencji Uchodźcy i migranci w globalnym świecie – odpowiedzialność i odpowiedź uniwersytetów uczestniczyli: rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, dr Paulina Guzik – adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, zarazem współodpowiedzialna za organizację konferencji, moderatorka paneli dyskusyjnych w Watykanie oraz Jakub Stoszek – student tegoż Instytutu, który odpowiadał za dokumentację fotograficzną i filmową wydarzenia od strony naszej uczelni.
Papież Franciszek ciepło wszystkich powitał w Pałacu Apostolskim, mówiąc:
“Katolickie uniwersytety zawsze miały na celu harmonijne połączenie badań naukowych z badaniami teologicznymi, wywołując dialog pomiędzy rozumem a wiarą. Wierzę, że potrzebujemy jeszcze więcej badań dotyczących korzeni przymusowej migracji, badań nakierowanych na identyfikowanie praktycznych rozwiązań – a te mogą być bardzo długoterminowe – bo pierwszą potrzebą jest zapewnienie prawa do pozostania, czyli zapewnienia tego, by nikt nie był zmuszony do migracji. Tak samo ważne jest to, aby mówić o negatywnych reakcjach, pojawiających się w pierwszej chwili, które napływ imigrantów generuje nawet w krajach o długiej chrześcijańskiej tradycji, a które mogą być nawet dyskryminujące i ksenofobiczne”.
Ojciec Święty przypomniał także o szczególnej roli uniwersytetów:
“Zachęcam katolickie uniwersytety, aby edukowały swoich studentów – niektórzy spośród nich zostają liderami politycznymi, biznesmenami czy artystami – w alternatywnej interpretacji migracyjnego fenomenu, w ramach sprawiedliwości, globalnej odpowiedzialności i komunii z kulturalną różnorodnością”.
Ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie powiedział po audiencji: “Dzień ten miał dla nas szczególne znaczenie. Obchodziliśmy święto Karola Boromeusza, co oznacza, że byliśmy w Watykanie, u Ojca Świętego Franciszka w dzień imienin naszego patrona Jana Pawła II – Karola Wojtyły. Dla nas znaczy to, że mieliśmy tam być i że mamy do wykonania szczególne zadanie. Ojciec Święty Franciszek szczególnie zachęcił nas do dalszego rozwoju i pracy na rzecz edukacji migrantów i uchodźców”.
Organizatorami konferencji byli: International Federation of Catholic Universities (IFCU, której członkiem jest UPJPII), Being the Blessing Foundation, Uniwersytet Gregoriański w Rzymie i Center for Interreligious Understanding. Organizację konferencji od początku wspierała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powstała w styczniu na życzenie Papieża Franciszka.
Pośród reprezentowanych na konferencji instytucji znaleźli się : Jesuit Worldwide Learning (JWL), Australian Catholic University, Katolicki Uniwersytet w Portugalii czy UNHCR – agenda ONZ ds. Uchodźców czy Keystone College w Stanach Zjednoczonych.
https://www.youtube.com/channel/UCW55mVrLPoxilN3K4hRdC8g/videos