"Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”. Czwarta odsłona 12 I 2019

17.01.2019 Konferencje, sesje

Czwarte zajęcia projektu edukacyjnego
„Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”

W drugim tygodniu nowego roku - 12 stycznia 2019 r. – miały miejsce czwarte już zajęcia z zakresu projektu edukacyjnego pt. „Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”, realizowanego na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII.
    Zgodnie z założeniem chronologicznego układu tematyki kolejnych spotkań tym razem uczestnicy poznawali bliżej wiek XIX. A w sposób szczególny losy miasta Krakowa i jego mieszkańców w tym okresie. Wstępny wykład O. dr. Macieja Sadowskiego poświęcony był bowiem Codziennemu i niecodziennemu życiu w XIX-wiecznym Krakowie w dobie autonomii. Później zaś, dzięki Zespołowi Tańca Historycznego „Kontredans”, młodzież miała możliwości obejrzenia scenek z regencyjnego balu i przymierzenia strojów w stylu empire; a także przekonała się, że kontredanse są to tańce nie tylko piękne i przyjemne, ale również całkiem proste do opanowania.
    Druga część warsztatów odbyła się w dwóch oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – „Kamienicy Hipolitów” oraz „Cybertece”. Podzieleni na grupy uczestnicy projektu wykorzystywali bogactwo obydwu ekspozycji, aby zajrzeć do „Czterech kątów pradziadków” oraz dowiedzieć się „Jak powstawał Wielki Kraków?” Jak zwykle edukacyjną części spotkania zwieńczyło podsumowanie, w trakcie którego uczestnicy zwrócili uwagę na trwałości tradycji narodowej w okresie zaborów oraz specyficzną role, jaką w tym względzie odegrał Kraków, cieszący się nieco większą swobodą. Na zakończenie, po strawie duchowej, przeszedł czas na wspólny obiad.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją autorstwa p. Katarzyny Nenko.
Joanna Małocha
(Z-ca kierownika projektu)