Aktualności

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie po uzyskaniu prestiżowego statusu Seal of Excellence rozwija kierunek działań

09.12.2024 Komunikaty

projekt_seal_of_excellence_2024-1280.jpg

 

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uzyskał prestiżową Odznakę Doskonałości (Seal of Excellence) od Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS+. To wyjątkowe wyróżnienie jest świadectwem doskonałości w dziedzinie edukacji i badań naukowych, a także zaangażowania w rozwijanie międzynarodowej współpracy akademickiej. Projekt zyskał uznanie międzynarodowego panelu niezależnych ekspertów, co stanowi dowód na jego wysoki poziom merytoryczny i innowacyjność.

W realizacji projektu uczestniczy szereg renomowanych uczelni z różnych krajów Europy, co gwarantuje wymianę wiedzy i doświadczeń na najwyższym poziomie. Wśród naszych partnerów znajdują się:

  • Fachhochschule Burgenland GmbH z Austrii
  • Suomen Humanistinen Ammattikorkeakoulu (Humak) z Finlandii
  • Rigas Stradina Universitate z Łotwy
  • Hochschule Magdeburg-Stendal z Niemiec
  • Vysoka Skola Podnikani a Prava, a.s. z Czech
  • Univerza v Novem mestu ze Słowenii
  • Universita degli Studi di Teramo z Włoch
  • Sveuciliste/Univerzitet Vitez z Bośni i Hercegowiny

Konsorcjum „StudyEU Amber Road” zostało założone w ramach programu ERASMUS+ „Sojusze Uniwersytetów Europejskich” (ERASMUS-EDU-2024-EUR-UNIV-1), który promuje głęboką instytucjonalną współpracę transnarodową w europejskim szkolnictwie wyższym. Głównym celem projektu jest wzmocnienie cyklu życia studentów na uczelniach wyższych, przygotowanie ich do kariery zawodowej w Europie przez edukację zorientowaną na praktykę oraz wymianę międzykulturową. W działania projektu z ramienia naszej uczelni został włączony zespół składający się z pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej oraz pracowników naukowo-dydaktycznych z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, a także doktorantów ze Szkoły Doktorskiej. W składzie zespołu roboczego, który wypracował ten status był kierownik Biura Wspópracy Międzynarodowej UPJPII Tomasz Kniaź,  zespołem projektowym WNK kierowały dr Aleksandra Urzędowska oraz dr Anna Teler. W skład zespołu wchodziły także dr Magdalena Jankosz (pracownik WNK) oraz doktorantki z WNK: Aleksandra Pisarska, Honorata Uniwersał, Karolina Zając. Nad wszystkim czuwał dziekan Wydziału Nauk o Komunikacji ks. dr hab. Sławomir Soczyński SDS, prof. UPJPII.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej konsorcjum, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat projektu „StudyEU Amber Road”.

Status Seal of Excellence jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez Komisję Europejską projektom, które przeszły rygorystyczną ocenę i zostały uznane za wybitne pod względem jakości, innowacyjności oraz potencjału do wprowadzenia pozytywnych zmian w obszarze edukacji i badań naukowych. Uzyskanie tego statusu przez naszą uczelnię jest nie tylko potwierdzeniem wysokiego poziomu naszych działań, ale także otwiera nowe możliwości współpracy i finansowania, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Uzyskanie statusu Seal of Excellence przez naszą uczelnię jest wielkim osiągnięciem, które potwierdza nasze zaangażowanie w rozwijanie doskonałości akademickiej oraz współpracy międzynarodowej. Projekt „StudyEU Amber Road” jest szansą na zdobycie cennych doświadczeń, rozwój zawodowy oraz nawiązanie wartościowych kontaktów, które będą miały trwały wpływ na przyszłość uczestników.

Zobacz też
Seal of Excellence (education.ec.europa.eu)

 

 


Rozmowa z ks. dr. hab. Sławomirem Soczyńskim SDS, prof. UPJPII, dziekanem Wydziału Nauk o Komunikacji

 

Jak doszło do uzyskania przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie statusu Seal of Excellence od Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS+?

Cała historia rozpoczęła się od projektu tworzenia konsorcjum uczelni wokół bursztynowego szlaku. Zebrało się 9 uniwersytetów od Bośni i Hercegowiny przez Słowenię, Niemcy, Austrię, Czechy, aż do Finlandii. I razem, już w ramach tego konsorcjum, złożyliśmy wniosek w Brukseli, który został bardzo dobrze oceniony. Cały wniosek przygotował zespół Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej razem z naszym Biurem Współpracy Międzynarodowej, dokładnie z p. Tomaszem Kniaziem. Myśmy ten wniosek przygotowali z naszej strony, a oprócz tego, z pozostałymi ośmioma uniwersytetami pracowaliśmy razem od września ubiegłego roku. Koniec końców złożyliśmy ten wniosek i pozostało nam czekać na odpowiedź. Okazało się, że spełniliśmy wszystkie warunki. Wniosek został bardzo dobrze oceniony. On wiązał się też z konkretnymi pieniędzmi, którymi jednak w tej chwili Unia Europejska nie dysponuje. Mówię oczywiście o tych pieniądzach, o które wnioskowaliśmy.

Co w związku z taką sytuacją?

W związku z tym, że wniosek został dobrze przygotowany otrzymaliśmy właśnie ten certyfikat, co naprawdę jest ogromnie ważne i on sam w sobie jest wielkim powodem do dumy.

Czym należy się wykazać, aby taki certyfikat otrzymać, uzyskać stasus Seal of Excellence od Komisji Europejskiej?

Dlaczego dostaliśmy? To jest tak, że budujemy pewną historię, swoją historię. To był sprawdzian, czy jesteśmy zdolni jako Uniwersytet do przygotowania takiego wniosku. I to jest też o tyle ważne, że jak będziemy składać następny wniosek, to już możemy się wykazać tym, że jesteśmy po prostu dobrzy, że to potwierdziła europejska komisja.

Dobrzy, czyli merytorycznie przygotowani.

Merytorycznie jesteśmy w 100 procentach przygotowani, jedyne, czego brakło, to środków w Unii Europejskiej.

Pozostaje satysfakcja, ale za to niemała.

Tak. To potwierdza naszą zdolność do takiej pracy. Praca ta zaowocowała czymś niezwykle istotnym – pewnością, że będzie ona kontynuowana, że ta współpraca będzie trwała.

Sam fakt uzyskania takiego statusu przekłada się w jakiś konkret?

Ta współpraca już przełożyła się w coś bardzo wartościowego. Spowodowała, że ci ludzie, którzy się tu poznali, myślą o nowych projektach. I co niezmiernie ważne, Komisja Europejska niekiedy ogłasza konkursy wyłącznie dla instytucji posiadających Odznakę Doskonałości. Poza tym, oceniający zawsze patrzą bardziej przychylnie na wnioski konsorcjum z takim wyróżnieniem. Znaczy to, że jesteśmy zgrani i solidni, co jest zawsze oceniane w takich wnioskach.

Jak w ogóle doszło do tego, że UPJPII znalazł się w tym projekcie?

Myślę, że gdyby poszukać początków tej całej historii, która zaowocowała tym znaczącym certyfikatem, to upatrywać ich należy w naszych bardzo dobrych międzynarodowych kontaktach. Dzwonimy do siebie, kontaktujemy się, przekazujemy sobie nawzajem informacje np. dotyczące możliwości zaangażowania się w jakiś ciekawy, wartościowy projekt. I tak zadzwoniono do mnie z Uniwersytetu w Burgenland, z którym właśnie taki dobry kontakt jest, z informacją o takim projekcie. A ja się nim zainteresowałem. Poszedłem następnie z tym do księdza rektora, przedstawiłem kwestię i otrzymaliśmy zgodę. Dodam, że ten projekt przewidywał początkowo dla nas na 4 lata kwotę 1 mln 200 tys. złotych. I to byłoby coś wspaniałego, bo robiliśmy to też z myślą o kształtującym się nowym Wydziale Nauk o Komunikacji. Osobą odpowiedzialną za ten projekt z ramienia UPJPII zostałem ja i powołałem zespół. Liderami zostali dr Aleksandra Urzędowska i dr Anna Teler oraz Tomasz Kniaź z Biura Współpracy Międzynarodowej. Nie działaliśmy jako wydział lecz w tym konsorcjum był uniwersytet. Ale my mieliśmy być odpowiedzialni za komunikację, czyli funkcjonujący już dzisiaj Wydział Nauk o Komunikacji miał być podmiotem w tej sprawie.

Wspomniał Ksiądz Dziekan o spotkaniach. Gdzie i w jaki sposób one się odbywały? Uczestniczyli w nich przedstawiciele wszystkich dziewięciu uniwersytetów?

Tak, myśmy byli obecni w Rydze, m.in. pani Urzędowska uczestniczyła tam w spotkaniu roboczym. Ja byłem z kolei na spotkaniu wszystkich rektorów i przedstawicieli uczelni z Magdeburga, Burgenlandu, Rygi, Teramo, Pragi, Novo Mesto, Helsinek oraz Vitez. Spotkanie w Rydze było zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy i miało na celu „doszlifowanie” pewnych sekcji we wniosku projektowym, a także miało dać możliwość spotkania się władzom i zespołom operacyjnym. Zanim doszło do spotkania w Rydze zespoły zadaniowe konsorcjum spotykały się online w comiesięcznych spotkaniach – średnio na takim spotkaniu było 40 uczestników! Były też spotkania online grup przygotowujących tzw. pakiety pracy (work packages). Zespół projektowy UPJPII także kilkanaście razy spotykał się w uczelni lub online w celu dopracowania treści i budżetu do wniosku. Niebawem będzie następne spotkanie, bo nie poddajemy się i przygotowujemy kolejne projekty.

Przygotowanie studentów do kariery zawodowej, wymiana kulturowa czytamy w założeniach projektu… Co jest celem najważniejszym?

Mobilność studentów. To jest trochę inna forma Erasmusa. Dlatego to wszystko było wokół szlaku bursztynowego tworzone, bo idea była taka, że łączymy Europę, łączymy w wartościach. I nie będziemy na tym etapie poprzestawać.

 


Najbliższe plany

„Będziemy składać kolejny wniosek, ale w nieco innej formie” – dopowiada Tomasz Kniaź, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej UPJPII. „Obecne konsorcjum planuje kontynuację współpracy. W tej chwili trwają ustalenia, które instytucje będą zaangażowane w nowo tworzone mniejsze konsorcja, które będą wnioskowały w ramach różnych mechanizmów z Unii Europejskiej. UPJPII będzie najprawdopodobniej częścią zespołu wnioskującego w programie Sojusze na rzecz innowacji, dołączymy do zespołu z Grupy 1: Sojusze na Rzecz Edukacji i Przedsiębiorstw lub Grupy 2: Sojusze na rzecz współpracy sektorowej w zakresie umiejętności (realizacja planu działania czyli, tzw. Blueprint). Sojusze na rzecz innowacji mają na celu zwiększenie zdolności innowacyjnych Europy poprzez stymulowanie innowacji w drodze współpracy i przepływu wiedzy między szkolnictwem wyższym, kształceniem i szkoleniem oraz szerszym środowiskiem społeczno-gospodarczym, w tym badaniami.

Konsorcjum Amber Road będzie też wnioskować w konkursach: Budowanie potencjału w szkolnictwie wyższym, Erasmus Mundus oraz Partnerstw na rzecz współpracy w szkolnictwie wyższym. Mamy bardzo dużo możliwości dalszego rozwoju” – mówi Tomasz Kniaź.

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano