Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie pożegnał śp. Marię Machurę 15 IV 2023

17.04.2023 Pożegnania

maria_machura_01ramka.jpg

W Wielki Piątek, 7 kwietnia 2023 roku, odeszła do Pana śp. prof. Maria Machura, wieloletni adiunkt Papieskiej Akademii Teologicznej (nauczyciel fortepianu w ówczesnym Instytucie Liturgicznym) i Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

Maria (Kabut) Machura urodzona w 1938 roku w Wodzisławiu Śląskim, absolwentka Liceum Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie fortepianu, ukończyła z wyróżnieniem w 1959 roku studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w słynnej klasie fortepianu prof. Jana Hoffmana. Po studiach została zatrudniona na uczelni (PWSM), jako akompaniator fortepianowy w klasie skrzypiec prof. Eugenii Umińskiej oraz nauczyciel gry na fortepianie w Katedrze Organów. Za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i pedagogiczne otrzymała nagrodę rektorską oraz Złoty Krzyż Zasługi. W PAT została odznaczona medalem „Zasłużony dla Papieskiej Akademii Teologicznej”. Przez wiele lat uczestniczyła w życiu artystycznym jako kameralistka i solistka gry na fortepianie w kraju i w Europie (Włochy, Niemcy, Belgia, Luksemburg, Francja, Holandia). Od 1960 roku żona Mariana Machury, matka trzech córek: Magdaleny, Marty i Marii oraz babcia trzynaściorga wnucząt.

Śp. prof. Maria Machura przez wiele lat uczyła fortepianu w Instytucie Liturgicznym PAT, w sekcji Muzyki kościelnej, którą współtworzyła wraz z mężem Marianem Machurą. Prof. Maria Machura wykształciła wiele pokoleń organistów, przekazując im przede wszystkim szczerą pasję do muzyki. Jej podejście, krytyczne, ale i zarazem pełne świeżości i wciąż młodzieńczego zapału, potrafiło rozbudzić jeszcze drzemiącego albo poszukującego muzyka w sercu młodego człowieka. Potrafiła być nauczycielem, ale i przyjaciółką, a czasami nawet i matką, potrafiącą do życia zawodowego wnosić także doświadczenie życiowe, zwłaszcza jako osoby kochającej własną rodzinę. Do końca wierna wartościom i ideałom, kochająca Kościół, ale i widząca w nim też to, co trudne. W naszych sercach pozostaje jako osoba, która całe życie była oddana sprawie muzyki, w tym muzyki w Kościele, u boku swego męża, nie wymagając sławy dla siebie, ale działając dla dobra wspólnego.

Śp. prof. Marię Machurę pożegnaliśmy w sobotę, 15 kwietnia, w kościele Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, gdzie mąż był organistą. Liczne grono uczniów, przyjaciół, znajomych, pracowników Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z JM ks. prof. dr. hab. Robertem Tyrałą na czele i Akademii Muzycznej w Krakowie zgromadziło się wokół rodziny, aby towarzyszyć swojej Pani Profesor w ostatniej ziemskiej drodze.

Niech dobry Pan wynagrodzi Jej wszelkie dobro, które pozostawiła w naszych sercach, umysłach i w podejściu do muzyki.