Aktualności

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie żegna ks. prof. Arkadiusza Barona. Uroczystości pogrzebowe w kolegiacie św. Anny 20 II 2024

20.02.2024 Pożegnania

 

Ks. prof. Arkadiusz Baron zdawał sobie sprawę z tego, że Pan Bóg dał Mu te niezwykłe talenty, a przede wszystkim Słowo, w które uwierzył, by z Niego uczynić treść własnego życia, a także treść świadectwa, które płynęło z Jego katedry

– powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej, której także przewodniczył w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Przywołał postać Gajusza Mariusza Wiktoryna o przydomku Afrykańczyk, jako przykład otwarcia życia na Bożą łaskę – „był człowiekiem, który z wielką ufnością wyznawał prawdziwą wiarę”. Arcybiskup zaznaczył, że ks. prof. Arkadiusz Baron dobrze znał twórczość i życie Mariusza Wiktoryna, ponieważ napisał o nim pracę doktorską na Augustinianum w Rzymie. Przypomniał także drogę naukową ks. prof. A. Barona. Był prodziekanem Wydziału Teologicznego, prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej, potem dziekanem Wydziału Teologicznego, kierownikiem Katedry Patrologii i Historii Dogmatu WT Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na zakończenie arcybiskup przywołał słowa hymnu Wiktoryna „Miserere”:

Ty, który objawiasz Boga Ojca, z którego odwiecznie zrodzony jesteś,
Daj mi klucze nieba, (…)
Abym spoczął w świetlistym mieszkaniu, łaską Twoją zbawiony.
Zmiłuj się Panie! Zmiłuj się Chryste!

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. Robert Tyrała, podziękował arcybiskupowi za obecność i słowo, które wszystkim zebranym przypomniało Profesora, Jego osobę, pasję i powołanie. Rektor powiedział, że choć odejście ks. prof. Arkadiusza Barona było nagłe z ludzkiej perspektywy, to Bóg ma swoje plany wobec niego. Podkreślił, że Ksiądz Profesor był wielkim pasjonatem, głęboko wierzącym człowiekiem, oddanym swoim studentom, kochającym studentów i słuchaczy oraz mówiącym o Bogu całym swoim życiem. Przypomniał, że Jego pasją była patrologia, nauczanie Ojców Kościoła, którzy jako pierwsi komentowali nauczanie Jezusa. „Księże Profesorze, dziękujemy Ci za wszystkie lata, Twoje naukowe dociekania oraz za piękną i wspaniałą dydaktykę. (…) Dziękujemy za to, co zrobiłeś dla naszej uczelni, byłeś dla niej ważnym filarem. (…) Dziękujemy za Twoje życie, kapłaństwo, które rozpoczęło się w 1985 r. i Twoje naukowe posługiwanie Kościołowi i Bogu” – powiedział rektor Uniwersytetu Papieskiego.

Rodzony brat ks. prof. Arkadiusza Barona, ks. Antoni Baron (proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Luboczy) podziękował arcybiskupowi M. Jędraszewskiemu, rektorowi UPJPII ks. prof. Robertowi Tyrale, dziekanom wydziałów, siostrom zakonnym, księżom biorącym udział w koncelebrze i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej zgromadzonym w kolegiacie św. Anny. Podzielił się refleksjami związanymi z powołaniem kapłańskim śp. ks. Arkadiusza Barona i swoim – Jego o 5 lat starszym bratem. Ks. Antoni Baron wyraził ogromną wdzięczność obecnemu na Mszy św. pogrzebowej ks. prof. Edwardowi Stańkowi, któremu, jak zaakcentował, obaj bracia zawdzięczają wiele, a i sam prof. Staniek jest obecnym świadkiem wzrastania do kapłaństwa i kapłańskiej drogi obu braci, począwszy od pierwszych rekolekcji, jakich wysłuchał mówiący te słowa, a później „poniósł je do domu, by podzielić się z bratem tym rozumieniem ewangelii, jakie dane było mu wysłuchać w słowach ks. E. Stańka. Wkrótce potem Antoni Baron wstąpił do Wyższego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej, a żegnany dziś śp. Arkadiusz Baron poszedł wówczas w ślady brata.

Ks. Antoni Baron opowiedział także o dramatycznych losach rodziny podczas II wojny światowej, o rodzeństwie ojca, z którego większość wymordowali hitlerowcy w obozach koncentracyjnych. Ojciec księży, cudem uszedł śmierci, ale wyszedł z wojny silny wiarą i tę wiarę przekazał swoim synom i córce. Podkreślił, że ks. prof. Arkadiusz Baron był człowiekiem wyjątkowego talentu i niesamowitej pracowitości, a jednocześnie był wewnętrznie dobry. Nie krytykował, a wszędzie i we wszystkim starał się szukać plusów. Kończąc ks. Antoni Baron jeszcze raz podziękował ks. prof. E. Stańkowi „za to, że oglądał owoc swojego życia i może Bogu zanieść również żywot mojego brata i dzieło jego życia”.

Jutro, w drugim dniu uroczystości pogrzebowych (środa 21 lutego br.) Msza św. odprawiona zostanie o godz. 12:00 pod przewodnictwem bpa Romana Pindla w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Radziechowach. Modlitwa i czuwanie przy Zmarłym od godz. 11:00. Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz w Radziechowach.

 

Zobacz też

 

Galeria

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano