Aktualności

Uniwersytet w pandemii - debata z udziałem rektorów krakowskich uczelni 7 X 2020

07.10.2020 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Nauka zdalna ma swoje blaski i cienie. Jest troska, ale i nadzieja - to konkluzja dzisiejszej debaty rektorów uczelni krakowskich, którą zorganizowało Radio Kraków z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie w siedzibie tejże uczelni. W debacie uczestniczył rektor UPJPII, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII

Rozmowę poprowadził red. Jacek Bańka. 

https://www.radiokrakow.pl/debaty/uniwersytet-w-pandemii-debata-z-udzialem-rektorow-krakowskich-uczelni/

Kształcenie bezkontaktowe nigdy nie będzie kształceniem pełnym, dzielenie się wiedzą nie może polegać jedynie na przekazywaniu jej w sensie teoretycznym, to też przekaz umiejętności. Strata kontaktu personalnego jest zagrożeniem. Kształcenie jest również wychowywaniem, kształtowaniem osobowości młodych ludzi, ukierunkowywaniem ich, co również czyni się poprzez kontakt z otoczeniem, z kulturą – szczególnie w Krakowie, a tego nie da się zrobić przez internet- mówił rektor AGH prof. Jerzy Lis. Prof. Jacek Popiel, rektor UJ mówił o wnioskach wyciąganych od marca, kiedy to wyższe uczelnie zostały zamknięte. Optował za zajęciami studenckimi w trybie stacjonarnym w małych grupach. Podniósł temat umiędzynarodowienia krakowskich uczelni, co stanowi duży problem w obliczu pandemii, w tym duchu wyraził też obawę o działania studenckie – artystyczne, społecznościowe, którym pandemia uniemożliwia aktywność.

Od co najmniej kilku lat uczelnie wyższe wprowadzały do systemu kształcenia zajęcia on-line, zdobywano tym samym wyższe kompetencje technologiczne, z czym mieliśmy problem – mówił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Stanisław Mazur – w tym przypadku trzeba było zadziałać natychmiastowo. Wyższe kompetencje technologiczne nie zastąpią jednak bezpośredniego kontaktu, jak powiedział.

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. Piotr Borek zwrócił uwagę, że Uniwersytet to Wspólnota. A wspólnota, to współpraca - z grupą. Stąd boleje nad kształceniem przyszłych nauczycieli, dydaktyków jedynie w kontakcie internetowym. Kształcenie hybrydowe uznaje w obecnej sytuacji za jedynie korzystne. Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska – rektorzy mówili o konieczności skoordynowania wszelkich działań, na jednej, jak i drugiej uczelni, tu nie można wyłącznie teoretycznie nauczać. Pieczenia chleba i wszystkiego co z tym związane nie nauczą się studenci Technologii Żywności przez internet, tu trzeba uruchomić wszystkie zmysły, nie tylko wzrok – konkludował rektor UR. Nic nie zastąpi relacji mistrz-uczeń. W tym samym duchu głos zabrał rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Robert Tyrała – poczyniliśmy wszyscy kolosalny skok. Im dalej siebie jesteśmy, tym bliżej. Głód spotkania okazał się niezwykły. Studenci UPJPII wzięli udział w dwóch anonimowych ankietach, w których opowiedzieli się za żywą relacją z wykładowcami. Inaczej wówczas wygląda wymiana myśli, przez internet staje się ona niejako anonimowa.

Oglądanie siebie na monitorach, to jedno. Oglądanie dzieł sztuki w taki sposób to drugie. Proszę sobie wyobrazić fotografię rzeźby, i porównać chodzenie wokół niej – mówił rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. Andrzej Bednarczyk. Jak mówił -  w sztuce jest doza szaleństwa – Do tej pory my egzaminowaliśmy rzeczywistość, teraz ona egzaminuje nas. Ale temu szaleństwu musimy zapewnić bezpieczeństwo i zdrowe warunki realizacji…

Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie mówił o przyspieszonym kursie informatyzacji, cyfryzacji, o przymusowym z uwagi na pandemię działaniu uczelni w tym kierunku. O przyspieszeniu, które wcześniej planowano rozłożyć na kilkanaście lat, i korzystać z tej formy nauczania w sytuacjach absolutnie wyjątkowych z uwagi na specyfikę AM.

Wnioski:

Szybszy, bardziej wygodny, dużo tańszy przekaz internetowy.  

Nie zastąpi relacji mistrz-uczeń. Nie zastąpi kontaktu z człowiekiem. Nie zbuduje właściwych relacji.

Mimo różnic w specyfice krakowskich uczelni, problem łączy w przemawianiu jednym głosem. W staraniach i trosce, ale i z nadzieją. 

fot. Dorota Grzegorczyk, KSAF AGH

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano