UPJPII objął patronat nad szkołami Sióstr Prezentek

02.03.2018 Komunikaty

1 marca br. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie reprezentowany przez JM Rektora ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka oraz Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Prezentek w Krakowie i Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Krakowie reprezentowane przez s. mgr Ewę Mierzwę, podpisały umowę w sprawie patronatu UPJPII nad obiema szkołami.

Umowa zakłada współpracę, np. prowadzenie zajęć i warsztatów dla uczniów obu szkół przez pracowników UPJPII, przy czym w sposób szczególny za ową współpracę odpowiedzialny jest Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego. To informowanie się nawzajem o ważnych wydarzeniach, tak mających miejsce na Uniwersytecie, jak i w szkołach ( np. inauguracja roku akademickiego, inauguracja roku szkolnego, święta uczelniane i szkolne.)

Historia szkół Sióstr Prezentek przy ul. św. Jana sięga 1621 roku, kiedy to Zofia z Maciejewskich Czeska postanowiła dwie dziedziczne kamienice przy ul. Szpitalnej w Krakowie oddać w darze jako szkołę dla biednych, osieroconych dziewcząt. Dzieło zatwierdził biskup krakowski Marcin Szyszkowski w 1627 roku . Panny zaczeę uczyć się tam czytania, pisania, rachunków, śpiewu, gotowania, szycia, znajomości zasad moralnych i religijnych opartych o Ewangelię. Była to pierwsza w Polsce szkoła żeńska, która nie tylko kształciła, ale wychowywała i przygotowywała do życia. Zofia pragnęła naśladować życie Maryi, jej szkoła funkcjonowała pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. I właśnie od łacińskiej nazwy tego święta - praesentatio - pochodzi nazwa i powstałe później zgromadzenie zakonne Sióstr Prezentek.