Aktualności

UPJPII pożegnał Profesora Kazimierza Kuczmana 3 II 2021

03.02.2021 Pożegnania
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uroczystości pożegnalne rozpoczęła 3 lutego 2021 r. o godz. 8.00 Msza św. pogrzebowa w katedrze na Wawelu, pod przewodnictwem Rektora UPJPII, ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały.

W homilii ks. dr Szymon Tracz, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJII mówił m.in. o drzewie oliwnym i jego symbolice. Już św. Augustyn twierdził, że oliwa oznacza pokój i miłosierdzie (eleos). To drzewo pokorne i skromne, by wydawać owoce wystarczy mu jałowa ziemia czy skała. „Liście jego nie więdną, a wszystko, co czyni jest udane”. We wczesnochrześcijańskich obrzędach pogrzebowych na zmarłego wylewano oliwę, co oznaczało, że osiągnął ostateczne zwycięstwo.

Drzewa oliwne były niemymi świadkami cierpień Chrystusa, rosnące na zboczach Golgoty „widziały” Jego zmartwychwstanie.

Homileta wspomniał o znaczeniu ośmiu błogosławieństw wypowiedzianych przez Chrystusa w cieniu drzew oliwnych w czasie kazania na Górze, które to błogosławieństwa można odczytywać jako „zawoalowaną biografię Chrystusa”. Są także obietnicami, z których wyłania się nowy obraz człowieka „zainaugurowany” przez Chrystusa.

Profesor Kazimierz Kuczman był człowiekiem nad wyraz skromnym, pokornym, a przy tym wybitnym badaczem dziejów Wawelu i kolekcji Lanckorońskich. Zapytany niegdyś, które z dzieł kolekcji Lanckorońskich jest mu najbardziej bliskie wskazał na niewielki obrazek przedstawiający skromnie ubranego młodzieńca klęczącego u stóp Chrystusa Króla. – " Bo w tym chłopcu widzę siebie" – powiedział wówczas.

„Profesor Kazimierz Kuczman był na Wawelu zawsze obecny, z Wawelem czuł się związany od początku swojej pracy naukowej. To było nie tylko jego miejsce pracy, ale jego miejsce na ziemi.

Niczym oliwne drzewo tkwił na wapiennych skałach Wawelu – mówił ks. Szymon Tracz o Profesorze Kuczmanie.  – Był mądrym, wyważonym człowiekiem i tego uczył swoich studentów. Zawsze będziemy wspominać kulturę, profesjonalizm, wielką wiedzę Profesora. Jego siłą była wiara – pokorna i skromna, jak On sam”.

Na urnie z prochami Profesora ks. Szymon Tracz złożył gałązkę oliwną.

Prof. Jan Ostrowski, który przez 30 lat kierował muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu wspominał przyjazd Kazimierza Kuczmana z Rzeczycy Okragłej do Krakowa na studia 56 lat temu. A że studiowali razem, przywołał wspomnienia, w których Profesor Kuczman "już jako młodzieniec był wybijającym się badaczem i miłośnikiem sztuki. Studia ukończył świetnie” – mówił prof. Jan Ostrowski. W 1984 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie napisał pracę: „Refleksy sztuki włoskiej w polskim malarstwie sztalugowym XVI wieku" pod kierunkiem prof. Jerzego Szablowskiego.  W 2006 roku habilitował się na UJ, a jego „Renesansowe Głowy wawelskie” zostały nagrodzone Krakowską Książką Miesiąca.

„Był badaczem sztuki nowożytnej, szczególnie malarstwa. 40 lat poświęcił zamkowi na Wawelu. Był bardzo dobrym i cenionym dydaktykiem” – mówił prof. Ostrowski

Modlitwę na zakończenie krakowskiej części uroczystości pożegnalnej odmówił ks. prof. dr hab. Jacek Urban, dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII.

Następnie prochy Zmarłego zostały przewiezione do kaplicy cmentarnej w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Woli Rzeczyckiej w powiecie stalowowolskim, gdzie po Mszy św. o godz. 14.00 spoczęły na miejscowym cmentarzu.

Od roku 2009 Profesor Kazimierz Kuczman był zatrudniony w Instytucie Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie, od roku 2012 na stanowisku profesora nadzwyczajnego; w latach 2012–2016 był dyrektorem Instytutu.

Większość swojego życia poświęcił Państwowym Zbiorom Sztuki na Wawelu (od 1994 roku - Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki). Najpierw pracował w dziale wydawnictw, od 1982 r. jako kierownik i sekretarz redakcji, następnie,  od 1991 roku kierownik działu malarstwa, grafiki i rzeźby. W roku 2005 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w rozwoju muzealnictwa".

Od 1971 r. był członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki (w latach 1985-1989 prezesem Oddziału Krakowskiego). Od 1995 r. był członkiem, do 2019 r. sekretarzem Komisji Historii Sztuki PAU.

Jako stypendysta kilku fundacji, głównie Lanckorońskich, prowadził badania naukowe w Rzymie, Wiedniu i Londynie. Był znawcą i opiekunem kolekcji Lanckorońskich Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczestniczył w inwentaryzacji polskich zabytków sakralnych na Ukrainie.

Jest autorem ponad stu pięćdziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, redaktorem i współredaktorem kilkunastu książek. Jego główne zainteresowania naukowe, to malarstwo polskie XVI–XVIII wieku, malarstwo włoskie epoki renesansu.

Tekst homilii ks. dr. Szymona Tracza w załączniku

zdjęcia: Maciej Gradowski oraz WHiDK UPJPII

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano