UPJPII świętuje 80. urodziny o. prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego 18 XI 2017

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego

Instytut Myśli Józefa Tischnera

oraz uczniowie, przyjaciele i znajomi

Uroczyście świętują 80. rocznicę urodzin o. prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP

18 listopada 2017 r., godz. 17.00, Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1

„Zło może światem zatrząść, ale go nie poruszy…”- przekonuje nieprzerwanie od lat o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski. Do niego biegną młodzi ludzie, by wysłuchać czym były niegdyś i są dziś nadzieja i mądra odwaga, co oznaczają słowa „zło dobrem zwyciężaj” – dziesiątki pytań i rzeczowe, pogłębione odpowiedzi, nierzadko okraszone dużą dozą poczucia humoru.

O. Jan Andrzej Kłoczowski- dominikanin, filozof, teolog, historyk sztuki, publicysta, a także legendarny duszpasterz jest profesorem filozofii religii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Choć jest rodowitym warszawianinem, pochodzącym z mazowieckiej rodziny o szlacheckich, patriotycznych tradycjach z Krakowem związał się i zamieszkał tu na stałe w 1964 roku (jedynie z przerwą na jeden rok studiów filozoficznych w Warszawie), trafiając do krakowskiego konwentu.

Tu odbywał studia dominikańskie, ukończył kolegium filozoficzno-teologiczne.

W latach 70. i 80. działał bardzo aktywnie na polu duszpasterstwa akademickiego i opozycji demokratycznej.

Obok duszpasterskiej zajął się działalnością filozoficzną, najpierw pracując na Papieskim Wydziale Teologicznym, po jego likwidacji przemienionym później w Papieską Akademię Teologiczną, by wreszcie kontynuować ją na Uniwersytecie Papieskim. "Wydział Filozoficzny jest moim Wydziałem” – podkreśla o. Kłoczowski –„Filozofia ściśle wiąże się z moim rozumieniem, przeżywaniem wiary, bliskim wykształceniu w tradycji dominikańskiej, gdzie myślenie nie sprzeciwia się, lecz pogłębia i poszerza horyzonty wiary otwierając człowieka na pracę rozumu, jak i ucząc go dojrzałej wolności.”

By określić, co jest dla niego najważniejsze odwołuje się do Platona: „Dążenie do osiągnięcia życia dobrego wraz z drugim człowiekiem i dla drugiego w sprawiedliwych instytucjach.” Uczenie się życia w wolności nie jest łatwe, ale ma swój głęboki sens - ludzki i boski - mówi.

Ojciec profesor Jan Andrzej Kłoczowski został niedawno uhonorowany najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa – medalem Cracoviae Merenti. Jest też czwartym polskim dominikaninem z tytułem Magistra Świętej Teologii, przyznawanym przez generała Zakonu Dominikańskiego w uznaniu wybitnych zasług w dziedzinie teologii.

fot. Bogusław Świerzowski, UMK