UPJPII sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni 2 VI 2022

05.06.2022 Komunikaty

Konferencję o Społecznej Odpowiedzialności Uczelni (SOU) zorganizowały Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Tematem spotkania były „Doświadczenia, praktyki i wyzwania społecznej odpowiedzialności uczelni”. Do grona sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni dołączyły kolejne szkoły wyższe, w tym Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

W imieniu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Deklarację SOU podpisała dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII, prorektor ds. studenckich i dydaktyki.

Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni (SOU) stanowi wyraz dobrowolnego zaangażowania szkół wyższych w promowanie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach kształcenia oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych uczelni.

Podczas konferencji rozmawiano o Deklaracji SOU, efektach działania Grupy roboczej ds. SOU oraz zaprezentowano przykłady wdrażania zasad SOU zebrane w trzech katalogach dobrych praktyk publikowanych przez MFiPR od 2019 r. Swoją premierę miał również Katalog Dobrych Praktyk Uczelni za rok 2021.

W panelu Rektorów reprezentujących uczelnie, które przystąpiły do Deklaracji SOU w 2017 r. dyskutowano o doświadczenia płynących z kilku lat wdrażania zasad Deklaracji SOU w praktyce. Ponieważ społeczna odpowiedzialność uczelni to także współpraca nauki z biznesem oraz kształcenie przyszłych liderów biznesu – podczas konferencji nie zabrakło tych wątków w rozmowie na temat odpowiedzialności przedsiębiorstw w zakresie nauki i rozwoju technologii.

Do grona sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni dołączyło kolejnych 77 uczelni z całej Polski, co sprawiło, że łączna liczba sygnatariuszy Deklaracji SOU w latach 2017, 2019 i 2022 r. wynosi 160 uczelni.

Konferencja w formule hybrydowej jest dostępna w kanale MFiPR na YouTube. Paneliści oraz nowi sygnatariusze Deklaracji SOU wzięli udział w konferencji osobiście w siedzibie MFiPR w Warszawie.

deklaracja_sou_2022_-_01-320.jpg deklaracja_sou_2022_-_02-320.jpg

deklaracja_sou_2022-190.png