UPJPII złożył hołd św. Janowi Kantemu podczas Mszy św. w kolegiacie św. Anny 18 X 2020

19.10.2020 Komunikaty

Tradycyjnie, w  niedzielnę poprzedzającą wspomnienie św. Jana Kantego, w kolegiacie św. Anny w Krakowie odprawiona została Msza św., podczas której, jak każdego roku, hołd Świętemu składają profesorowie uczelni krakowskich, na czele z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II.

Homilię wygłosił ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII, prorektor ds. polityki kadrowej i promocji UPJPII, który przypomniał modlitwę, jaką zanoszą do Świętego środowiska akademickie:

„Naucz tych, którzy przybywają po wiedzę na wyższe uczelnie, szukać prawdy, nie tylko cząstkowej, specjalistycznej, ale w pełni Bożej. Naucz rozwijać wszystkie autentyczne wartości i sprawności ludzkie, we wszystkim zaś i przez wszystko formować w sobie Chrystusowe rysy dziecka Bożego. Broń od cynizmu, karierowiczostwa, zafałszowania, utraty wolności ducha, broń od pogrążenia w zmysłach, materializmie, w rzeczywistości tylko doczesnej.

Bądź wzorem i wsparciem dla wszystkich profesorów i pedagogów. Niech będą zawsze pełnymi światła i mocy, rzecznikami prawdy, sprawiedliwości i mądrości. Niech im nie zabraknie odwagi i umiejętności, by nauczaniem i życiem wprowadzać w nie swoich wychowanków”.

/cały tekst homilii -  w załączniku/

We wtorek, 20 października w Kolegiacie św. Anny obchodzona będzie Uroczystość Świętego Jana Kantego - patrona nie tylko środowisk akademickich i Uniwersytetu Papieskiego, ale także głównego patrona Archidiecezji krakowskiej i miasta Krakowa. Jego orędownictwu – w ten trudny czas pandemii – powierzane jest całe środowisko akademickie Krakowa, profesorów, studentów, a także nauczycieli i wychowawców, dzieci, młodzież, którym on patronuje w sposób szczególny. Msze Święte o godz. 7.00, 8.00 (dla szkoły Podstawowej nr 4, której patronem jest św. Jan z Kęt); 10.00, 13.00, 16.00 (dla dyrekcji i nauczycieli szkół z parafii) i o godz. 19.30 ( w intencji studentów). Po Mszach Świętych nastąpi oddanie hołdu św. Janowi z Kęt i błogosławieństwo relikwiami Świętego.