Uroczyste nieszpory i Msza św. w katedrze wawelskiej w 25. rocznicę kanonizacji św. królowej Jadwigi. Relacja i zdjęcia 8 VI 2022

15.06.2022 Komunikaty

nieszpory_msza_sw_na_wawelu_8_vi_2022_-_1280b.jpg

Uroczystość w katedrze na Wawelu odbyła się w roku 625-lecia erygowania Wydziału Teologicznego, w 25. rocznicę kanonizacji Świętej Jadwigi Królowej, w 25. rocznicę spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z przedstawicielami świata nauki i kultury. Nieszporom oraz Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

W homilii, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Robert Tyrała przypomniał słowa papieża, patrona uczelni, że uniwersytet powołany jest do służby prawdzie, bo człowiek przekracza granice poszczególnych dyscyplin wiedzy, tak aby ukierunkować je ku owej prawdzie i ku ostatecznemu spełnieniu swego człowieczeństwa. Wzywał dalej do wypełnienia posługi myślenia, bowiem kierując tym wzniosłym i trudnym ideałem, każdy naukowiec spełnia funkcję sumienia krytycznego, wobec tego wszystkiego, co człowieczeństwu zagraża, lub co go pomniejsza. Kładł nacisk także na wrażliwość etyczną, ponieważ dzięki wrażliwości moralnej zachowana zostaje bardzo istotna dla nauki więź pomiędzy prawdą a dobrem. Bardzo zaś ważnym warunkiem zdrowego rozwoju nauki jest wedle Jana Pawła II uwzględnienie integralnej koncepcji osoby ludzkiej, dlatego że powinno się formować ludzi nie tylko kompetentnych w swojej specjalizacj, ale nade wszystko w autentyczną mądrość. Tylko tak uformowani, będą oni mogli wziąć na swe barki odpowiedzialność za przyszłość Polski, Europy i świata.

– Jakże wszystkie te postulaty są dzisiaj aktualne! – mówił Rektor – To jest ewidentny program dla każdej uczelni, a dla Papieskiego Uniwersytetu nade wszystko. To są słowa, które papież wypowiedział z głębi swojego serca, ale zwłaszcza miłując czynem i prawdą. One są dla nas nadal wyzwaniem do realizacji! [PEŁNY TEKST HOMILII]

Przed południem 25. rocznicę kanonizacji św. Jadwigi Królowej uczcili uczniowie, nauczyciele i reprezentanci szkół noszących Jej imię. Mszy św. przewodniczył Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała. Homilię skierowaną do uczniów wygłosił Dziekan Kapituły Metropolitalnej, a jednocześnie dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII, ks. prof. Jacek Urban.

Uroczystość szkół im. św. Jadwigi rozpoczęła się przemarszem z krakowskiego Rynku na wzgórze wawelskie. Po Mszy św. nagrody z rąk rektora Uniwersytetu Papieskiego oraz małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak odebrali laureaci V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Jadwiga matką Uniwersytetu”. Finalista Konkursu otrzymał indeks UPJPII.