Uroczystość zaprzysiężenia i instalacja nowo powołanej Rady Rycerzy Kolumba UPJPII 19 I 2023

23.01.2023 Komunikaty

19 stycznia 2023 roku, w dniu w którym przypada liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, bracia rady 18067, noszącej imię świętego biskupa i rektora UJ, a ukonstytuowanej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, uczestniczyli w Eucharystii, by po niej dokonać wprowadzenia na urząd oficerów nowo powstałej rady.

Wydarzenie miało miejsce w Kościele NSPJ Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie przy ulicy Garncarskiej 24. Mszę św. koncelebrowali: ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII, kapelan rady ks. prof. Witold Ostafiński, prof. UPJPII, ks. dr Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej wraz z pozostałymi kapłanami z rady.

Rada Rycerzy Kolumba powołana na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie to pierwsza uniwersytecka Rada w Polsce (rady lokalne Rycerzy Kolumba działają w Polsce najczęściej przy parafiach). Rada skupia 22 członków, w jej skład weszli pracownicy naukowi i administracyjni Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz sympatycy i przyjaciele uczelni. Rada ma stanowić zaplecze naukowe, intelektualne i formacyjne dla Rycerzy Kolumba w Polsce. RRK UPJPII nadano numer (światowy) 18067 oraz imię św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Zebranie inauguracyjne Rady Rycerzy Kolumba UPJPII miało miejsce w piątek 9 grudnia 2022 r. podczas którego dokonano wyboru Zarządu. Wielkim Rycerzem Rady Rycerzy Kolumba UPJPII został wybrany lek. med. Roman Drążek, przyjaciel uniwersytetu. Zastępcą Karol Zawiślak, doktor nauk prawnych, pracownik naukowy Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII. Kanclerzem Rady został dr Karol Petryszak, pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UPJPII. Kapelanem Rady jest ks. dr hab. Witold Ostafiński, prof. UPJPII, a duchowym przewodnikiem Rady rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Rada Rycerzy Kolumba Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest otwarta na przyjęcie nowych członków. Zaprasza pracowników naukowych, administracyjnych i przyjaciół uniwersytetu.