Św. Królowa Jadwiga - uroczystości współorganizowane przez UPJPII. Wręczono indeksy UPJPII laureatom konkursu 8 VI 2021

08.06.2021 Komunikaty

Uroczystości ku czci św. Królowej Jadwigi rozpoczęła o godz. 10:00 Msza św., której przewodniczył bp pomocniczy krakowski Robert Chrząszcz. Był to Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski.

JM Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Rober Tyrała wręczył indeksy UPJPII laureatkom finału IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem „Od Hermana do Jana Pawła II, czyli historia Polski dzwonami brzmiąca”. W finale ogólnopolskim zwyciężyły uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Królowej Jadwigi w Żegocinie:

Natalia Gawłowicz (klasa o profilu matematycznym)
Karolina Fitrzyk (klasa o profilu humanistycznym)
Martyna Fitrzyk (klasa o profilu humanistycznym)

W konkursie uczestniczyły zespoły ze szkół noszących imię św. Jadwigi. Do finału weszły szkoły z Gdyni, Białegostoku, Łodzi, Radomia, Gołuchowa, Błażowej.

Po południu, w siedzibie UPJPII przy ul Bernardyńskiej 3, miała miejsce uroczystość podziękowania pracownikom UPJPII przechodzącym na emeryturę – 13 nauczycielom dydaktycznym, 7 pracownikom administracji. Rektor UPJPII podziękował wręczając dyplomy i medale „Zasłużony dla UPJPII”: Gdyby nie Wasza praca, dziś nasza Uczelnia byłaby w innym miejscu. Odnosząc się do słów Jana Pawła II – Jeżeli mówimy o trwałym fundamencie, to dzięki Waszej pracy (…). Dziękuję za Waszą ofiarną pracę, za odpowiedzialność i dyspozycyjność (…). Proszę o nie przerywanie więzi. Może nie zawsze Uniwersytet był wdzięczny, może nie zawsze wynagrodził jak należy, dziś moje wielkie Bóg zapłać! Dziękuję! Proszę traktować Uniwersytet jako swój dom. I proszę wracać. Proszę być z nami. Bądźcie z nami!

O godz. 17:00 Nieszporami ku czci św. Jadwigi rozpoczęła się w wawelskiej katedrze uroczystość współorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i zgromadzenie sióstr św. Królowej Jadwigi.

O 17:30 odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Homilię wygłosił ks. prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII.

Uroczystość ubogacił śpiewem uniwersytecki chór „Psalmodia” pod kierunkiem prof. Włodzimierza Siedlika przy brzmieniu organów, za którymi zasiadł prof. Witold Zalewski. Siostra Susi Ferfoglia (UPJPII) dopełniła pięknie muzyczny kształt uroczystości.