Aktualności
Uroczystości św. Stanisława BM z udziałem UPJPII 12 V 2024
13.05.2024
Komunikaty
Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła 12 maja 2024 r. z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Antonio Guido Filipazziego, który również wygłosił homilię.
Święty Stanisław jest też patronem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie wywodzi się z Akademii Krakowskiej, nie zabrakło także licznie przybyłych na uroczystość przedstawicieli naszej uczelni na czele z Kolegium Rektorów UPJPII, którzy chcieli oddać hołd świętemu Biskupowi i zjednoczyć się we wspólnej modlitwie.
W uroczystości uczestniczyli: Episkopat Polski, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, reprezentanci uczelni, organizacji społecznych i wierni. Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości była 10 rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II i 650-lecie katedry wawelskiej.
Na początku Mszy św. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 770 lat temu, dokładnie 8 maja 1254 r., po raz pierwszy przy grobie św. Stanisława, kanonizowanego zaledwie osiem miesięcy wcześniej, spotkali się biskupi i książęta podzielonej ówczesnej Polski dzielnicowej. „Zapewne to spotkanie pozwoliło im odzyskać tak upragnione przez większość Polaków poczucie narodowej jedności i podjąć wysiłki, aby tę jedność na nowo przywrócić i doprowadzić do tego, aby całością ziem polskich mógł władać koronowany władca wywodzący się z rodu Piastów” – wskazał abp Jędraszewski. „To wielkie pragnienie o charakterze narodowo-politycznym – przypomniał metropolita krakowski – zostało przypieczętowane w 1320 r. koronacją księcia Władysława Łokietka w katedrze na Wawelu”.
„Męczeńska śmierć Stanisława, który tutaj, na Skałce, w kościele św. Michała został zamordowany w czasie sprawowania Mszy św., kazała nieodparcie łączyć przelanie jego krwi z Krwią Chrystusa” – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że „to powiązanie męczeńskiej śmierci św. Stanisława z tajemnicą Eucharystii jest przeżywane w tym roku w szczególnie głęboki sposób, ponieważ w Archidiecezji Krakowskiej trwa Kongres Eucharystyczny. Zakończy się on 15 czerwca, w dniu beatyfikacji ks. Michała Rapacza, zamordowanego przez polskich komunistów 12 maja 1946 r. A więc dziś przypada dokładnie 78. rocznica jego męczeńskiej śmierci”.
Prosząc nuncjusza apostolskiego o przewodniczenie Eucharystii metropolita krakowski zapowiedział jej intencję: „O błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, o budowanie przez nią swego życia społecznego i narodowego na niewzruszalnych fundamentach Dekalogu i obydwóch przykazań miłości, a w szczególności na prawdzie i wzajemnym poszanowaniu”. Modlono się także o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, Ziemi Świętej i dla całego świata.
„Niech św. Stanisław wstawia się za Polską, Europą i całym światem, aby społeczeństwo było budowane zgodnie z Bożym planem” – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podczas homilii. „Święty biskup Stanisław jest częścią świetlistego orszaku męczenników, który wciąż się rozrasta, nawet w naszych czasach, ponieważ, jak wielokrotnie powtarzał papież Franciszek, jest ich więcej w naszych czasach niż w pierwszych wiekach” – zaznaczył nuncjusz.
Wskazał, że zarówno archidiecezja, jak i Kraków, a nawet cała Polska, muszą dziękować Bogu za wielki dar tego pasterza i męczennika. „Ale jak wszystkie Boże dary, także ten, że posiadacie św. Stanisława jako patrona, wymaga odpowiedzi. Rzeczywiście, aby nabożeństwo do świętych było autentyczne, trzeba ich naśladować” – dodał abp Filipazzi. „Dzisiaj świadectwo chrześcijan musi być realizowane w szczególności poprzez propagowanie szacunku dla prawa naturalnego, na przykład w odniesieniu do początku i końca ludzkiego życia, małżeństwa i rodziny. Także św. Stanisław umarł za przestrzeganie Bożych przykazań, które stanowią część prawa naturalnego wpisanego w serce każdego człowieka i poznawalnego już przez rozum” – zaznaczył nuncjusz apostolski w Polsce.
Wezwał on Kościół w Krakowie i w Polsce do „szczerej i skutecznej jedności, do jedności opierającej się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są spolaryzowane i skonfliktowane”.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wskazał podczas uroczystości na Skałce, że św. Stanisław, biskup krakowski kanonizowany 8 września 1253 r. w Asyżu, znalazł swoje miejsce w gronie świętych i przeszedł do historii Polski. „Jednak pierwsze uroczyste obchody męczeńskiej śmierci św. Stanisława wzbudziły wśród uczestników przede wszystkim refleksje o charakterze ściśle religijnym. Były one związane z samą tajemnicą eucharystii ustanowionej przez Chrystusa na ostatniej wieczerzy” – zauważył arcybiskup.
źródło: Archidiecezja Krakowska, PAP
Zobacz też
Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności (Archidiecezja Krakowska)