Aktualności
Uroczystości św. Stanisława BM z udziałem władz UPJPII 11 V 2025
12.05.2025
Komunikaty
Uroczystości ku czci św. Stanisława BM, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęły się o godz. 9.00 tradycyjną procesją z udziałem władz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dziekanów wydziałów i innych pracowników UPJPII, która przechodząc ulicami Krakowa dotarła na krakowską Skałkę. Tam, przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci odprawiona została Msza św., której przewodniczył podsekretarz watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary abp Philippe Curbelié.
Na początku Eucharystii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przywołał słowa papieża Leona XIV, dostrzegając w nich echo Chrystusowego „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”. Nawiązał także do hymnu „Gaude Mater Polonia”, wyrażając radość z wyboru nowego papieża w uroczystość św. Stanisława – zgodnie z duchem słów św. Jana Pawła II z „Tryptyku Rzymskiego”. Podkreślił też znaczenie obecności abp. Philippe’a Curbelié, reprezentującego Dykasterię Nauki Wiary i poprosił o modlitwę w intencji Ojca Świętego, Krakowa, Polski oraz pokoju na świecie, zwłaszcza w Ziemi Świętej i na Ukrainie.
Homilię abp. Philippe’a Curbelié, odczytał wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Paweł Ochocki.
Abp Philippe Curbelié dziękował w niej Bogu za wybór papieża Leona XIV, zapewniając o modlitwie i duchowym wsparciu. Podkreślił znaczenie kapłanów, którzy naśladują Chrystusa - Dobrego Pasterza i przypomniał, że także wierni powinni wspierać swoich pasterzy. Nawiązał do czytań liturgicznych, mówiąc o potrzebie wsłuchiwania się w historię zbawienia i pielęgnowania wspólnej tożsamości. Przypomniał postacie świętych związanych z Krakowem i Polską, wskazując na ich głęboką więź z Chrystusem. Przywołał słowa św. Jana Pawła II z jego pierwszej podróży apostolskiej do Polski: „Wyłączenie Chrystusa z dziejów człowieka jest aktem wymierzonym przeciwko człowiekowi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski, przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię”– powiedział abp Curbelié.
Zaznaczył, że w dzisiejszych czasach – pełnych niepokojów – ważne jest czuwanie, obrona moralności i dawanie spójnego świadectwa wiary. Podkreślił, że każdy – niezależnie od stanu życia – jest wezwany, by być „owocem swoich czasów”. Wspominając św. Jana Pawła II, przypomniał jego duchowe dziedzictwo i wpływ na relacje między Polską a Francją. Na zakończenie wezwał do modlitwy przez wstawiennictwo Maryi i świętych oraz do budowania jedności, zgodnie z hasłem papieża Leona XIV: „W Nim stanowimy jedno”.
Galeria