Aktualności

Uroczystości upamiętniające Jana Pawła II w Wiedniu z udziałem JM Rektora UPJPII, ks. prof. Wojciecha Zyzaka

25.10.2018 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uroczystości upamiętniające Jana Pawła II w Wiedniu

Uroczysty wieczór z okazji 40-lecia rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II zorganizował Instytut Polski w Wiedniu.

"16 października 2018 roku obchodziliśmy 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu podczas wieczoru zorganizowanego w ramach „Tygodni Kultury Polskiej” na stulecie odzyskania niepodległości Polski w postaci wykładu ks. prof. hab. Wojciecha Zyzaka, Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, oraz prezentacji Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, którą wygłosił p. o. dyrektora placówki ksiądz dr Jacek Pietruszka, przypomniał Wielkiego Polaka św. Jana Pawła II.

Uroczysty wieczór, w którym udział wzięli m. in. Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Austrii ks. Zygmunt Waz CR, Rektor Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu ks. Roman Krekora CR, przedstawiciele rodziny Habsburg-Lothringen, dyrektor wiedeńskiego Collegium Hungaricum, a także przedstawiciele austriackich mediów katolickich Radio Maria oraz Kirchenzeitung Martinus, rozpoczęło wystąpienie I radcy Rafała Sobczaka, dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu. Dyrektor Sobczak powitał zgromadzonych licznie gości, oddając jednocześnie cześć pamięci zmarłego 17 października 2018 roku ks. infułata Bonifacego Miązka, poety, krytyka literackiego, emerytowanego profesora Uniwersytetu Wiedeńskiego, kapłana diecezji radomskiej od lat mieszkającego w Wiedniu.

Podczas trwającego ponad 26 lat pontyfikatu Papież odwiedził Austrię trzy razy: w latach 1983, 1988 i 1998. Podczas spotkania ksiądz prof. dr hab. Wojciech Zyzak, przypomniał przesłania i wskazania duchowe tych trzech wizyt apostolskich w Austrii. W czasie swoich trzech pielgrzymek do Austrii Ojciec Święty odwiedził osiem z dziewięciu landów. Pierwsza podróż apostolska w roku 1983 wiązała się z udziałem Papieża w Katholikentag (Dniach Katolików) Kościoła Katolickiego w Austrii. Podczas „Nieszporów Europejskich" na Heldenplatz (Placu Bohaterów) Ojciec Święty powiedział: „Tym, co pomogło zachować kontynentowi europejskiemu jedność w wielości, było rozprzestrzenienie się jednej wiary chrześcijańskiej”. Papież odwiedził także Kościół Św. Józefa na Kahlenbergu i sanktuarium maryjne w Mariazell. Druga wizyta apostolska w roku 1988 przebiegała pod hasłem „Tak dla wiary – Tak dla życia“. Jan Paweł II przewodniczył Nieszporom w wiedeńskiej Katedrze Św. Szczepana i odwiedził były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Mauthausen w Górnej Austrii. W czasie ostatniej pielgrzymki papieskiej w roku 1998 Ojciec Święty celebrował mszę św. w katedrze w Salzburgu, w parku Landhaus w Sankt Pölten oraz na wiedeńskim Heldenplatz.

Następnie prezentacji Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach dokonał ksiądz dr Jacek Pietruszka. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego to najstarsze muzeum upamiętniające życie Jana Pawła II. Zlokalizowane w autentycznych wnętrzach, w których wychowywał się Karol Wojtyła, Muzeum dokumentuje jego życie i odwiedzane jest rocznie przez blisko ćwierć miliona osób z ponad stu krajów. Na ekspozycji udostępnianych jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 zdjęć. Spośród licznie zgromadzonych pamiątek, do najcenniejszych należą przedmioty należące do Wojtyłów: złoty medalion z czterolistną koniczyną, torebka matki papieża wykonana ze srebra, część zastawy stołowej oraz album z rodzinnymi fotografiami. Oglądać można tu także wyposażenie turystyczne używane przez młodego Karola Wojtyłę podczas jego licznych wędrówek. Z okazji 40-lecia rozpoczęcia pontyfikatu przez Ojca Świętego Jana Pawła II Muzeum przygotowało ponadto wystawę, na której prezentowane są wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 16 października 1978 roku. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nieznany szerzej i nigdy publicznie nie eksponowany Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych oraz osobisty kalendarz kard. Wojtyły z notatkami, który miał ze sobą w czasie konklawe.

Również w Instytucie Polskim można było podczas wieczoru 18 października podziwiać przedmioty należące do Jana Pawła II: piuskę, w której nowo wybrany papież 16 października 1978 roku pozdrowił wiernych na Placu Św. Piotra oraz życiorys spisany własnoręcznie przez młodego Karola Wojtyłę, gdy ubiegał się o miejsce na uniwersytecie.

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości Państwa Polskiego, Instytut Polski w Wiedniu planuje bogaty program wydarzeń – blisko 30 projektów, odbywających się pod wspólnym szyldem „Tygodni Kultury Polskiej” ukazuje różnorodność polskiej kultury, od designu poprzez muzykę i film, aż do kampanii medialnej #PL100, przybliżając w ten sposób Polskę austriackiej publiczności, ale również skłaniając do refleksji. „Tygodnie Kultury Polskiej” potrwają do 8 grudnia 2018 roku".

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

linki do informacji medialnych w Austrii:

https://www.kathpress.at/goto/meldung/1689333/wiener-polnisches-institut-johannes-paul-war-freund-oesterreichs

https://www.erzdioezese-wien.at/site/home/nachrichten/article/69040.html

i w Polsce:

http://www.radiozagranica.pl/8/82/Artykul/388222,Uroczystosci-upamietniajace-Jana-Pawla-II-w-Wiedniu oraz poranny przegląd mediów MSZ z 22-10-2018

zapowiedź wydarzenia z 18.10.2018 r. na stronie Instytutu Polskiego w Wiedniu:

http://www.polnisches-institut.at/4,3,1175,pl,A_teraz_Wy_przyszliscie_do_mnie__40_lecie_pontyfikatu_Ojca_Swietego_Jana_Pawla_II?m=2018-10&c=1

Zdjęcia: Instytut Polski w Wiedniu

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano