Uroczysty koncert z okazji 625-lecia Wydziału Teologicznego i 40-lecia PAT 4 XII 2021

04.12.2021 Wystawy, koncerty

Podczas uroczystego koncertu, który odbył się w Filharmonii Krakowskiej w sobotę 4 grudnia 2021 roku, społeczność akademicka UPJPII świętowała podwójny jubileusz – 625-lecia Wydziału Teologicznego i 40-lecia Papieskiej Akademii Teologicznej.

Po przywitaniu gości rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała nawiązał do obu rocznic, jakie w tym roku akademickim świętuje UPJPII: „625 lat temu, papież Bonifacy IX bullą z 11 stycznia 1397 roku, na prośbę króla Władysława Jagiełły i jego małżonki królowej Jadwigi, erygował Wydział Teologiczny. Istnienie Wydziału Teologicznego jako pierwszego pośród innych wydziałów uczelni, zostało potwierdzone trzy lata później, 26 lipca 1400 roku, w akcie fundacyjnym odnowionego Studium Generale. Natomiast 40 lat temu, w ogłoszonym 8 grudnia 1981 roku motu proprio Beata Hedvigis, św. Jan Paweł II zdecydował o powstaniu Papieskiej Akademii Teologicznej w miejsce potwierdzonego przez Stolicę Apostolską w 1974 roku Papieskiego Wydziału Teologicznego. W ramach Akademii zostały powołane trzy wydziały: Teologiczny, Filozoficzny i Historii Kościoła.

Ostatnim etapem na długiej drodze od średniowiecznego Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej, przez Papieski Wydział Teologiczny, Papieską Akademię Teologiczną do obecnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie był dokument papieża Benedykta XVI ogłoszony 19 czerwca 2009 roku. W tym dniu, jak stanowi Dekret Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, przychylając się do próśb Najdostojniejszego i Najczcigodniejszego Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego i Wielkiego Kanclerza Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie Papież Benedykt XVI, dla uczczenia pamięci swojego znakomitego Poprzednika Sługi Bożego Jana Pawła II, postanowił Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie podnieść do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (dekret powołujący UPJPII).

(…) Podążając za słowami doktora honoris causa naszego Uniwersytetu, papieża emeryta Benedykta XVI, który w Castel Gandolfo w dniu 4 lipca 2015 roku powiedział, że wielka muzyka sakralna jest rzeczywistością o randze teologicznej oraz o trwałym znaczeniu dla wiary całego chrześcijaństwa (Benedykt XVI, przemówienie z okazji nadania doktoratu hc, Castel Gandolfo 4 lipca 2015), życzę abyśmy wszyscy zanurzyli się teraz w via pulchitudinis (drodze piękna), by napełnić się autentyczną nadzieją” –  zakończył rektor zapraszając jednocześnie do wysłuchania koncertu.

Po przemówieniu rektora UPJPII, dyrektor Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota nagrodami za szczególne zasługi uhonorował jej wieloletnich pracowników.

W wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka i z chórmistrzem Piotrem Piwko zabrzmiały: Beatus Vir op. 38 Henryka M. Góreckiego, fragmenty opery Totus Tuus Pawła R. Sydora oraz Victoria Wojciecha Kilara.