V „Wieczór łaciński” poświęcony poezji i postaci M.K. Sarbiewskiego SJ (1595–1640) 12 XII 2022

09.12.2022 Komunikaty

wieczor_lacinski_12_xii_2022-1280.jpg

Studenci, doktoranci oraz Zespół Klasyków UPJPII serdecznie zapraszają na V „Wieczór łaciński”, który odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia 2022 r. o godz. 16:30 przy ul. Franciszkańskiej 1 w Krakowie, w sali nr 120. Spotkanie poświęcone będzie Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu SJ.

Wydarzenie poświęcone zostaje polskiemu poecie, którego warto przypominać, gdyż o ile jego utwory były wielokrotnie tłumaczone i chętnie publikowane za granicą, o tyle w Polsce nie jest szczególnie znany. Zdaniem krytyków literackich powodem jest brak tłumaczeń – językiem twórczości M.K. Sarbiewskiego jest łacina. Stąd pomysł Zespołu Klasyków UPJPII, by przybliżyć tę ciekawą postać współczesnym.

Wykład wygłosi dr Teresa Kaczorowska, a studenci UPJPII, obeznani z zasadami metryki łacińskiej, zaprezentują utwory M.K. Sarbiewskiego.

Mathias Casimirus Sarbievius (1595–1640)
to światowej sławy polski poeta neołaciński i teoretyk literatury epoki baroku, nadworny kaznodzieja króla Władysława IV, zwany sarmackim Horacym (Horatius Sarmaticus) lub chrześcijańskim Horacym (Horatius Christianus).

Warto dodać, że „Wieczór łaciński” ma już kilkuletnią tradycję i przypomnieć poprzednie tematy łacińskich wieczorów:

• 2019 r. (13 maja), IV wieczór kultury łacińskiej „Gaudeamus igitur! Czyli, jak ongiś się studiowało. Życie żaków w czasach średniowiecznych i nowożytnych",
  • 2018 r. (19 marca), III wieczór kultury łacińskiej „Amemeus patriam”,
  • 2017 r. (16 stycznia), II wieczór kultury łacińskiej „Adeste fideles” – wieczór kolęd łacińskich,
  • 2016 r. (18 stycznia), I wieczór kultury łacińskiej „Amor et amicitia”.

Zapraszamy!