Aktualności
Valentina Alazraki Crastich doktorem honoris causa UPJPII. Promocje akademickie 11 I 2023
11.01.2023
Komunikaty
Uroczystości w sanktuarium Świętego Jana Pawła II rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, który rozpoczął homilię skupiając się na pytaniu, jakie stało się fundamentalne dla myśli teologicznej i filozoficznej: „Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?” Zadajemy sobie obecnie pytanie: „Czy syn człowieczy znajdzie wiarę na świecie, gdy przyjdzie?” Dzisiaj, po wiekach, można odnieść wrażenie, że bardzo mało jest tych, o których można by powiedzieć: szukają Cię, chcą być z Tobą, chcą Ciebie słuchać i słyszeć – mówił arcybiskup. Obecnie szczególne zadanie naśladowania Chrystusa jako prawdy odwiecznej i jedynej spoczywa właśnie na teologach i filozofach – zaznaczył arcybiskup. Spoczywa na was zadanie głębokiej modlitwy, abyście nią umocnieni mogli z mocą wiary głosić ludziom Jezusa Chrystusa; aby dzięki waszej służbie myślenia można było powiedzieć o wielu współczesnych Polakach i Europejczykach: tak wielu jeszcze szuka Chrystusa, dla tak wielu On ciągle jest alfą i omegą, początkiem i końcem, prawdą, życiem i drogą prowadzącą do Ojca – mówił zwracając się do nowych doktorów UPJPII i odwołując się do myśli Jana Pawła II z encykliki Fides et ratio.
Mszę św. koncelebrowali bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki; bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki i bp Janusz Mastalski, krakowski biskup pomocniczy.
Po Mszy św. nastąpiła uroczystość nadania doktoratu honoris causa Valentinie Alazraki Crastich – cenionej watykanistce, korespondentce w Rzymie meksykańskiej sieci telewizyjnej Noticieros Televisa, a od 2005 roku także korespondentce Radia Watykańskiego.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przyznał Valentinie Alazraki tak wielkie akademickie wyróżnienie w szczególności za m.in. wzorowy sposób wykonywania zawodu dziennikarza, który traktuje jako swoją życiową, społeczną i eklezjalną misję, powszechnie cenioną i nagradzaną, stając się jednocześnie znaczącym głosem we współczesnym Kościele i świecie.
W laudacji ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII przypomniał z jak wielką miłością do Kościoła i szacunkiem dla papieża relacjonowała najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła przez 48 lat, służąc ludziom i Bogu swoją dziennikarską pracą. Relacjonowała wydarzenia z czasów pięciu papieży (od pontyfikatu Pawła VI) należąc do wąskiego grona osób, które towarzyszą papieżom w ich apostolskich pielgrzymkach po całym świecie. Valentina Alazraki – mówił laudator – szczególny szacunek i miłość okazała Janowi Pawłowi II. Sama określała siebie jako „Juanpablista”. Odbyła z Janem Pawłem II 100 spośród jego 104 zagranicznych pielgrzymek, co jest wyjątkiem pośród watykańskich korespondentów. (…) Jest Pani profesjonalistką, dziennikarką łączącą w sobie zawód i wiarę, wierność Kościołowi i troskę o poszanowanie godności człowieka. Jest Pani Wielką Damą Dziennikarstwa! – zakończył swoje wystąpienie ks. prof. M. Drożdż.
Nagrodzona honorowym doktoratem laureatka, w wygłoszonym w sanktuarium lectio magistralis, przypomniała czas, gdy jako 24-letnia początkująca dziennikarka odbyła z nowo wybranym papieżem Janem Pawłem II pierwszy papieski lot, właśnie do Meksyku – jej rodzinnego kraju (swoimi pytaniami do papieża zainicjowała wówczas konferencje prasowe odbywające się̨ na pokładach samolotów podczas pielgrzymek apostolskich). Ten wybór i pierwsza pielgrzymka – jak mówi – określiły jej całe późniejsze życie zawodowe, ludzkie i duchowe i nie uważa tego za dzieło przypadku, a określa „diosidencias”, jak w Meksyku zwykło nazywać się działanie łaski Bożej.
Towarzyszyła papieżowi, gdy na warszawskim Placu Zwycięstwa modlił się, aby Duch Święty unosił się nad polskim społeczeństwem… Przez wiele lat towarzyszyło mi poczucie podążania za niezwykle charyzmatycznym liderem, który burzył mury i budował mosty (…). Podążaliśmy za nim w jego pielgrzymkach po świecie, w jego walce o pokój i sprawiedliwość, o uznanie godności każdej istoty ludzkiej, niezależnie od rasy, religii czy statusu społecznego. Ale potem przeżywaliśmy z nim jedyny udany zamach na życie Papieża, jego stopniowy zanik sił fizycznych…
Valentina Alazraki z całą mocą podkreśla: zrozumieliśmy, że sekret jego siły tkwi w jego wnętrzu. Czuliśmy, że tym, co ożywiało wszystkie jego działania, była wiara, silna wiara, która z kolei była źródłem jego nadziei, jego miłości, jego męstwa, jego pokory… Przyznaje, że ostatnie 10 lat życia Jana Pawła II to był czas, gdy miała wrażenie przebywania w obecności człowieka świętego. Jego świętość polegała na ukazaniu nam ludzkiego oblicza Boga, na przyjęciu powszechnego ojcostwa, na przybliżaniu nieba do ziemi, abyśmy wszyscy mogli uczestniczyć w tajemnicy wiary.
Po wręczeniu dyplomu honoris causa Valentinie Alazraki nastąpiła uroczystość promocji akademickich. Dyplomy otrzymało 66 nowych doktorów, pięciu doktorów habilitowanych i czterech profesorów. Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała podziękował wszystkim i pogratulował promowanym, życząc, by nigdy nie zapominali wskazania Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.
Valentina Alazraki w przeprowadzonym wywiadzie, dziękując za uhonorowanie jej tak ważnym akademickim wyróżnieniem jako wyraz uznania jej pracy, mówiła jak bardzo Meksykanie pokochali Jana Pawła II, jak właśnie dzięki relacjom z ważnych wydarzeń pontyfikatu szybko zaczęli odbierać go jako bardzo bliską sobie osobę. Jak pokochał go cały świat i jak wiele od niego otrzymał, zaczynając od Polski. Laureatka bardzo mocno podkreślała, że jest obowiązkiem moralnym, kiedy dużo otrzymałeś, wiele należy oddać. A należy nade wszystko zgłębiać jego nauczanie, całe jego dziedzictwo, które najdogłębniej świadczy jakim był papieżem, a nade wszystko, jakim był człowiekiem.
Myślę, że uniwersytet jest tym pierwszym, który powinien pogłębiać i przedstawiać osobę Jana Pawła II swoim studentom – mówiła Valentina Alazraki – i nie chodzi tu tylko o pobożność i kult. Częścią wychowania powinno być przekazywanie i pogłębianie, nauczanie tego co napisał, co powiedział. Tylko w ten sposób można prawdziwie uznać i rozpoznać kogoś i zrozumieć jak bardzo był ważny i jak ważne sprawy nam przekazywał. A to szczególnie jest ważne w przypadku młodych, którzy go nie poznali. Dla nas dorosłych, którzy znaliśmy go osobiście czy widzieliśmy go, śledziliśmy jego działania jest to zadanie. Młodzi nie mieli tego doświadczenia i dlatego zadaniem uniwersytetu jest sprawienie, aby młodzi uczyli się, czytali jego teksty, aby oni sami mogli poznać i rozpoznać te wartości w dziele Jana Pawła II.
Polecamy wywiad z Valentiną Alazraki Crastich, który przeprowadziła z nową Doktor honoris causa UPJPII dr Paulina Guzik, adiunkt w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych UPJPII. Wywiad ukaże się w przygotowywanym i prowadzonym przez nią cyklicznym programie TVP1 „Między Ziemią a Niebem” w najbliższą niedzielę (15 stycznia 2023 r.) o godz. 11:55. |
Galeria