VIII Konferencja z cyklu "Wokół Myśli Michała Hellera" 2 – 3 XII 2016

02.12.2016 Konferencje, sesje

Katedra Filozofii Człowieka, Katedra Filozofii Przyrody oraz Koło Naukowe Studentów Filozofii zapraszają na konferencję naukową Aspects of Time. Oblicza czasu z cyklu „Wokół Myśli Michała Hellera”.

Znajdźmy czas na czas.

Augustyn z Hippony powiadał, że wie czym jest czas, do momentu, aż ktoś go o to zapyta. W ósmej już edycji interdyscyplinarnych konferencji z cyklu „Wokół Myśli Michała Hellera” pragniemy iść o krok dalej i pytać o oblicza czasu. Termin oblicze potocznie kojarzony jest z twarzą, a – jak pisał Józef Tischner – spotkanie z twarzą ujawnia prawdę o człowieku, twarz wydaje się być niepojętym, nieuchwytnym, nieokreślonym narzędziem wskazującym punkt odniesienia wobec drugiego. Czy nieustający i niedostrzegalny czas również posiada swoje oblicze, swoją twarz? Czy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość to jedyne jego oblicza? Czym tak naprawdę jest czas i co na ten temat mówi współczesna nauka? Na te i na wiele innych pytań, od wieków nurtujących badaczki i badaczy, postaramy się odpowiedzieć podczas nadchodzącego wydarzenia. Tym samym zapraszamy wszystkie Byty studiujące, doktoryzujące się oraz pracujące naukowo – niezależnie od dziedzin, jakimi się zajmują – do wspólnych intelektualnych poszukiwań.

Konferencja odbywa się w dniach 2–3 grudnia 2016 r. w Krakowie, w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej 3.

Nowością tej edycji jest próba umiędzynarodowienia przedsięwzięcia, również poprzez wprowadzenie drugiego języka konferencyjnego.

Po wydarzeniu zostanie wydana recenzowana monografia naukowa zawierająca wybrane referaty.

(Uwaga: znajomość twórczości Hellera nie jest wymagana. Konferencja zostanie zwieńczona wykładem tego filozofa nauki, kosmologa i laureata Nagrody Templetona – to znakomita okazja do zapoznania się z jego myślą!)

Do zobaczenia na Obliczach czasu!