Aktualności
W Rzymie zakończyły się pierwsze Dni św. Jana Pawła II 26–29 XI 2024
04.12.2024
Konferencje, sesje
Spotkanie z żywym dziedzictwem świętego Jana Pawła II w Rzymie
W Rzymie zakończyły się pierwsze Dni Świętego Jana Pawła II, zorganizowane na uniwersytetach papieskich. Pomysł na organizację wyszedł z serca Kościoła i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którego protektorem jest ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. Wydarzenie, wzorowane na podobnych obchodach organizowanych w Krakowie, miało na celu przybliżenie rzymskim studentom osoby i nauczania Jana Pawła II, który dla wielu młodych ludzi jest już postacią historyczną.
Tegorocznym tematem przewodnim było hasło „Wiara i rozum w myśli Świętego Jana Pawła II”. Od 26 do 29 listopada br. odbyły się trzy konferencje naukowe na rzymskich uczelniach papieskich: Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a także debata międzypokoleniowa w auli Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Całość zakończyła Msza święta przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej oraz gala finałowa na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), podczas której ogłoszono zwycięzców konkursu na esej dotyczący myśli Papieża Polaka. „Zakończyliśmy pierwszą edycję Dni św. Jana Pawła II w Rzymie, która jak sądzę wypadła dobrze. Przez cztery dni uczestniczyliśmy w dyskusjach i wysłuchaliśmy wykładów wybitnych profesorów, ale również usłyszeliśmy wiele mądrych pytań od studentów. To oznacza, że nauczanie, myśli i dzieła Jana Pawła II są kontynuowane” – mówił, podsumowując wydarzenie ks. prałat Paweł Ptasznik, przewodniczący Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II i rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie.
Wzorem był Kraków
Inspiracją do organizacji tej inicjatywy, jak mówi ks. Tomasz Jarosz, administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie były Dni Jana Pawła II organizowane na krakowskich uniwersytetach, w których uczestniczył jeszcze jako kleryk. „Wydarzenia te miały wymiar naukowy, kulturalny i interdyscyplinarny. To podejście chciałem przenieść do Wiecznego Miasta” – tłumaczy. Zwrócił uwagę na to, że od śmierci świętego Jana Pawła II minęło już 19 lat, a dla wielu obecnych studentów jego postać jest często znana jedynie z podręczników historii. Dlatego celem rzymskiego wydarzenia była popularyzacja jego nauczania w sposób akademicki, w ujęciu interdyscyplinarnym, międzykulturowym i międzypokoleniowym.
Pomysł spotkał się z entuzjazmem wielu instytucji. W organizację zaangażowały się m.in. Watykańska Fundacja Jana Pawła II oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Kluczowe było także wsparcie rzymskich uczelni. Każdy uniwersytet realizował konferencję według własnej wizji, co pozwoliło ukazać złożoność kwestii relacji wiary i rozumu. „To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy być u początku jakiejś inspiracji, także dlatego że w Krakowie już po raz dziewiętnasty odbywają się te dni, a teraz odbywają się w Rzymie” – mówi ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Ważnym punktem programu była debata międzypokoleniowa w auli Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Uczestniczyli w niej m.in. prof. Hanna Suchocka, była premier Polski i ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz o. Federico Lombardi SJ, rzecznik papieża Benedykta XVI oraz b. szef Radia Watykańskiego, a także jako prelegenci, studenci trzech rzymskich uczelni: Maria Rocha (Angelicum), Tony Kimbowa (Gregoriana), Alina-Maria Balaj (Santa Croce). Spotkanie poprowadzili Monika Kapinos i Michał Kłosowski.
Plany na przyszłość
Organizatorzy zapowiadają kolejne edycje Dni Świętego Jana Pawła II, które mają objąć jeszcze szerszy wymiar naukowy i kulturalny. „Cieszę się, że pomysł wyszedł z naszego Kościoła i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, miejsca o szczególnym znaczeniu tak dla św. Jana Pawła II, który jako arcybiskup krakowski był protektorem tego miejsca, jak i dla Polaków w Rzymie oraz przybywających tutaj pielgrzymów. Mam nadzieję, że wydarzenie to stanie się stałym punktem w kalendarzu akademickim Wiecznego Miasta” – podsumowuje ks. Tomasz Jarosz.
Kolejne edycje Dni Świętego Jana Pawła II na rzymskich uniwersytetach mają być również szansą na ożywianie pamięci o Janie Pawle II wśród młodych. „Wierzymy, że będziemy kontynuować Dni św. Jana Pawła II w kolejnych edycjach” – konkluduje ks. Paweł Ptasznik.
- Pontifical universities in Rome host conference on legacy of St. John Paul II
- Rozpoczęły się „Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie” 26–29 XI 2024. Aktualizacja 28 XI 2024