Aktualności
Wdrożenie systemu Alma w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
12.06.2023
Komunikaty
18 maja 2023 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował listę rankingową bibliotek, w których zostanie wdrożony darmowy system Alma i wyszukiwarka Primo. Na tej liście znalazła się Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a wdrożenie nowego systemu zaplanowane jest na rok 2024.
System Alma i wyszukiwarka Primo zostały wdrożone już w Bibliotece Narodowej, Bibliotece Jagiellońskiej (wraz z bibliotekami jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego), Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Stanowiło to pierwszy etap budowy platformy ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Kolejnym etapem było wdrożenie systemu w 109 bibliotekach w ramach NPRCz 2.0, między innymi w Bibliotece Politechniki Wrocławskiej, Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Bibliotece Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Bibliotece Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida, Bibliotece Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Bibliotece Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie.
System działający w chmurze oraz połączone katalogi pozwolą rozwijać naszej bibliotece nowe formy działania, a także kompleksowo dostarczać użytkownikom relewantną, opracowaną według jednolitych zasad informację o naszych zbiorach. Dla biblioteki oznacza to brak konieczności lokalnej instalacji systemu (uniezależnienie się od systemu operacyjnego na stacjach roboczych), utrzymywania zaplecza serwerowego czy zakupu licencji. Obsługa systemu odbywać się będzie poprzez przeglądarkę internetową, a biblioteka zyska dostęp do stałych aktualizacji oprogramowania.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m.in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.
Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 1 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 1.2. „Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek”.