Węgrzy solidarnie ze wszystkimi, którzy bronią osoby Świętego Papieża Jana Pawła II. Oświadczenie konsulatu 14 III 2023

17.03.2023 Komunikaty

pomnik_jana_pawla_ii-1280.jpg

„Postać Świętego Jana Pawła II do dnia dzisiejszego cieszy się na Węgrzech wielkim szacunkiem i poważaniem” – pisze w liście do rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér. „Postrzegamy go jako świątobliwą głowę Kościoła reprezentującą wartości chrześcijańskie, ale także wybitną osobowość XX wieku, która przyczyniła się do upadku komunizmu w naszych krajach i obalenia żelaznej kurtyny. To właśnie skłoniło Rząd Węgier wspólnie z kard. Stanisławem Dziwiszem, aby w 2021 roku wznieść pomnik ku czci św. Papieża Jana Pawła II przed Biblioteką Główną Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Społeczeństwo węgierskie z szokiem i niedowierzaniem obserwuje wszystkie ataki, jakie mają miejsce w ostatnim czasie na osobę Świętego Papieża Jana Pawła II w Polsce. Niniejszym pragnę wyrazić solidarność ze wszystkimi, którzy bronią osoby Świętego Papieża” – napisał dr Tibor Gerencsér.

Konsul poinformował również, że Semjén Zsolt, wicepremier Węgier oraz Soltész Miklós, sekretarz stanu ds. stosunków z Kościołem i mniejszościami narodowymi, przyłączyli się do węgiersko-polskiej solidarności i wydali oświadczenie w tej sprawie, które również zostało przesłane do UPJPII.

Oświadczenie na stronie Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) (HU)