Wielkie marzenie młodych tancerzy! „Lilia” – spektakl taneczny na chwałę Matki Bożej, relacja fot. z premiery 8 XII 2017

13.12.2017 Komunikaty

Wspólnota "Ogród Maryi" działająca w ramach duszpasterstwa akademickiego PATMOS Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przygotowała spektakl taneczny o życiu Matki Bożej pt. "Lilia".

Premiera odbyła się 8 grudnia br. w auli św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

Idea spektaklu zrodziła się z pasji i potrzeby chwalenia Pana Boga tańcem. Nie jest to jednak typowe przedstawienie teatralne, a ważne dzieło maryjne.

Wielkie marzenie młodych tancerzy nawiązuje do przesłania papieża Franciszka.

Owoców Światowych Dni Młodzieży jest wiele, a za jeden z nich śmiało można uznać inicjatywę spektaklu tanecznego pt. "Lilia", który opowiada o przeżyciach Matki Bożej i wiąże się z 100. rocznicą objawień w Fatimie.
Słowa Papieża Franciszka, wypowiedziane na Błoniach i Campusie Misericordiae na długo pozostaną w sercach młodych z całego świata. Grupa krakowskich tancerzy postanowiła pójść za jego głosem i wstać ze słynnej kanapy. Zapragnęli stworzyć spektakl taneczny, który zbliży ludzi do Boga.

"Lilia" to spektakl inspirowany życiem Maryi, który poprzez różne techniki tańca współczesnego ukazuje nie tylko życie codzienne Matki Bożej, ale przede wszystkim jej przeżycia wewnętrzne. Zachowuje on strukturę różańca świętego, dzięki czemu widz ma możliwość doświadczenia autentycznej modlitwy. Choreografie taneczne ukazują sceny z życia najpiękniejszej z Lilii – od tych radosnych, jak np. Zwiastowanie czy Narodzenie, poprzez bolesne, aż do chwalebnych, jak Śmierć Jezusa oraz Jego Zmartwychwstanie. Nazwa spektaklu nawiązuje do samej osoby Maryi, jako wzoru czystości, delikatności i piękna.

W spektakl "Lilia" zaangażowanych jest wiele osób, o różnych specjalizacjach. Wraz z tancerzami i choreografami grupę współtworzą studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z kierunków: dziennikarstwo, teologia i nauki społeczne. Twórcy stawiają na wysoką jakość i technikę tańca. Mają nadzieję, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu i profesjonalnemu podejściu do projektu, spektakl będzie cieszył nie tylko oczy widzów, ale również będzie poruszał ich serca. Godziny spędzone na sali warsztatowej zaowocowały pięknem spektaklu i jego bogatym przekazem, skierowanym nie tylko do chrześcijan. Wykonawcy pragną swoje dzieło kontynuować. Marzą, by ich piękne maryjne przesłanie dotarło do większego grona widzów, niż mogła pomieścić podczas premierowego spektaklu aula w Łagiewnikach. Wszyscy, którzy spektakl już zobaczyli, z całego serca życzą młodym tancerzom, by mogli "Lilię" jeszcze nie raz pokazać szerszej publiczności.

Więcej informacji o spektaklu tanecznym pt. "Lilia" znaleźć można pod adresem www.facebook.com/Spektakl.Lilia

Film promocyjny tutaj

zdjęcia: Krzysztof Mleczko