„Wikary z Niegowici” – na spektakl zaprasza Uniwersytet Trzeciego Wieku UPJPII 26 III 2022

24.03.2022 Wystawy, koncerty
Data: 26.03.2022
Miejsce wydarzenia: Krakowska Opera Kameralna ul. Miodowa 15, Kraków

spektakl_wikary_z_niegowici-1280.jpg

Uniwersytet Trzeciego Wieku UPJPII zaprasza na premierę spektaklu pt. „Wikary z Niegowoci”.

Próby rozpoczęliśmy jeszcze w Roku Świętego Jana Pawła II, patrona naszej Uczelni. Tematem scenariusza jest duszpasterski debiut Karola Wojtyły we wspomnieniach parafian. 28 lipca 1948 roku został on wysłany do Niegowici, niewielkiej wsi w powiecie wielickim. Młody wikary, był katechetą w pięciu szkołach, założył koło teatralne, organizował wycieczki i wykłady.

Ówczesny proboszcz ksiądz Kazimierz Buzała wystawił o nim takie świadectwo: „Pokorny, cichy, poza pracą obowiązkową, całe godziny spędzał przy tabernakulum, wprost heroicznie poświęcał się pracy z młodzieżą, kazania głosił głębokie”. Młody wikary dał się wcześniej poznać jako aktor „Teatru Rapsodycznego” w Krakowie, jako pracownik fizyczny kamieniołomów w czasie okupacji, jako poeta.

Wspomnienia mieszkańców Niegowici akcentują człowieczeństwo i skromność młodego kapłana, pamiętają przyjazne gesty, wyrazy sympatii i wsparcia. Pragniemy przybliżyć publiczności ten piękny początek długiej drogi Świętego Jana Pawła II.

Inka Dowlasz

Twórcy
scenariusz i reżyseria: Inka Dowlasz
opracowanie muzyczne: Beata Czernecka
ruch sceniczny: Anna Gawęda-Szternal
scenografia i multimedia: Piotr Lakwaj
fortepian: Faustyna Krajewska
prowadzenie spektaklu: Piotr Lakwaj/Dawid Markowicz
asystent reżysera: Zofia Podosek

Obsada
uczestnicy warsztatów „Życie jest teatrem” z projektu „Aktywny senior z przyszłością!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
gościnnie: Mateusz Figiel/Roland Raizer

Termin premiery
26 marca 2022, sobota

Krakowska Opera Kameralna
ul. Miodowa 15

tramwaje:
6, 8, 10, 13, 18, 22, 52 (przystanek Stradom)
3, 17, 19, 24 (przystanek Miodowa)

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Sekretariacie UTW

ul. Bernardyńska 3, 31-069 Kraków
pokój nr 58
tel. 12 8898 437, tel. kom. 519 323 340
e-mail utw@upjp2.edu.pl

Projekt „Aktywny senior z przyszłością!” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

fundusze_europejskie_-_logo.png