Wizyta Komisji AVEPRO na UPJPII 22–25 XI 2021

25.11.2021 Komunikaty

wizyta_avepro_01-1280.jpg

W dniach od 22 do 25 listopada 2021 r. (poniedziałek–czwartek) w UPJPII przeprowadziła wizytację Komisja AVEPRO.

AVEPRO jest Agencją Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych. Powstała w 2007 r. za pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

W swoich zadaniach podobna jest do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Można więc mówić o „watykańskiej komisji akredytacyjnej”. AVEPRO ma za zadanie harmonizować działalność dydaktyczną, badawczą, a także administracyjną uczelni kościelnych, z przyjętymi standardami szkolnictwa w ramach Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego, który obejmuje 48 państw.

Przyjęte przez AVEPRO zasady oceny jakości kształcenia zostały wypracowane w oparciu o standardy stworzone przez Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Zapewnienia Jakości w Szkolnictwie Wyższym (ENQA), Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA), Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Szkolnictwa Wyższego (EURASHE) oraz Europejską Unię Studentów (ESU, poprzednio znaną jako ESIB) i uznane przez europejskich ministrów edukacji w roku 2005.

Celem akredytacji Komisji w UPJPII była ocena funkcjonowania i pracy wszystkich jednostek Uniwersytetu, z uwzględnieniem przygotowanego i przekazanego do AVEPRO Raportu samooceny.

Akredytację przeprowadziła Komisja w składzie: ks. prof. Mario Oscar Llanos SDB, z Uniwersytetu Papieskiego Salesiana w Rzymie jako przewodniczący, ks. prof. Leonardo Sileo OFM, rektor Uniwersytetu Papieskiego Urbaniana w Rzymie, ks. prof. Leszek Adamowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz mgr Kaja Piana, doktorantka AGH w Krakowie jako przedstawiciel studentów.

Członkowie Komisji AVEPRO podczas pobytu w Krakowie każdego dnia spotykali się z władzami uczelni, wizytowali poszczególne wydziały, gdzie rozmawiali z kadrą kierowniczą każdego z nich, wykładowcami, pracownikami administracji, doktorantami i studentami.

24 listopada Komisja odwiedziła Tarnów. Jej członkowie spotkali się z władzami Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie, nauczycielami akademickimi, studentami, administracją i Wielkim Wicekanclerzem UPJPII w Krakowie ks. bp. dr. Andrzejem Jeżem. Rozmowy koncentrowały się na edukacji, misji i celu Wydziału. Członkowie Komisji zapoznali się tam z zapleczem dydaktyczno-formacyjnym, odwiedzili m.in. kaplicę, bibliotekę, podziwiali zbiór starodruków.

zdjęcia: kl. Krystian Janiczek, WT Sekcja w Tarnowie

wizyta_avepro_01.jpg     wizyta_avepro_02.jpeg