Wręczeniem nagród laureatom konkursów zakończyły się w Krakowie XIII Dni Jana Pawła II

09.11.2018 Konferencje, sesje

Mszą św. z homilią abp. Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium Jana Pawła II zakończyła XIII Dni Jana Pawła  II, które w tym roku przebiegały pod hasłem Niepodległość.

W ramach Dni Jana Pawła II odbywają się dwa konkursy – literacki i fotograficzny, odnoszące się do tematu, jakiemu Dni są w danym roku poświęcone.

Jury konkursu literackiego pod przewodnictwem prof. Zofii Zarębianki postanowiło nagrodzić autorów czterech prac.

Pierwsza nagroda Maciej Bukowicki, student prawa na Uniwersytecie Gdańskim, za pracę „Niepodległość i co dalej”. Nagrodą jest pielgrzymka zagraniczna i 2000 zł.

Druga nagroda Klaudia Miśkowicz, studentka filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, za pracę „Wolna ojczyzna – dar i zobowiązanie”. Nagrodą jest pielgrzymka zagraniczna i 1000 zł.

Trzecia nagroda Natalia Pochroń, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, za pracę „Opowieść o pewnej niepodległości”. Nagrodą jest 1000 zł.

Czwarte miejsce ( wyróżnienie) przyznano Przemysławowi Brzuszczakowi, studentowi historii na Uniwersytecie Warszawskim, za pracę „Kategoria dobra wspólnego w świetle encyklik papieskich – ze szczególnym uwzględnieniem myśli Jana Pawła II”.

Trzy pierwsze prace zostaną wydane w książce, która ukaże się pod koniec 2019 r.

Tradycyjnie już, Politechnika Krakowska zorganizowała, po raz ósmy, otwarty konkurs fotograficzny, którego temat również nawiązywał do hasła Dni Jana Pawła II. Nagrody wręczył prof. Andrzej Białkiewicz, prorektor Politechniki Krakowskiej.

Zwyciężczynią tegorocznego konkursu fotograficznego została Beata Bołoz, autorka zdjęcia "Wileńszczyzna 2018 obchody 100-lecia niepodległości".

Drugie miejsce przypadło Marioli Wieczorek za zdjęcie "To co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci" (tytuł zaczerpnięty z wiersza Artura Oppmana).

Trzecie miejsce zajęła Urszula Fecko za forografię "Fumus Bellum".

Nagrodzone prace prezentowane są w Galerii Politechniki Krakowskiej GIL, przy ul. Warszawskiej 24. Można je oglądać do 13 listopada.

Galeria zdjęć: