Wspólnota akademicka UPJPII z pielgrzymką do Kalwarii Zebrzydowskiej 30 IX 2023

04.10.2023 Komunikaty

pielgrzymka_do_kalwarii_2023-1280.jpg

Jak każdego roku, wyprzedzając inaugurację nowego roku akademickiego, wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie udała się z pielgrzymką do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, by pokłonić się Matce Bożej i prosić o potrzebne łaski na nowy akademicki rok.

Pielgrzymów witał o. Cyprian Moryc, kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Można było wysłuchać wykładu pt. „Religia wobec popkultury” ks. dr. hab. Andrzeja Kieliana z Wydziału Teologicznego UPJPII, w którym dzielił się m.in. refleksją nad możliwościami „błyskotliwego wykorzystania naszego popkulturowego otoczenia”, w którym chcąc nie chcąc musimy żyć, działać, i w którym jak najlepiej powinniśmy próbować się odnaleźć. W tym duchu ks. Kielian postawił też pytanie – ile jeszcze jest obecnie religii w religii, a w kulturze – tej prawdziwej kultury? [PEŁNY TEKST WYKŁADU]

Homilię wygłosił ks. dr hab. Adam Kubiś, prof. KUL, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. [PEŁNY TEKST HOMILII]

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała podziękował wszystkim, którzy przybyli do kalwaryjskiego sanktuarium i w modlitwie zawierzył Maryi uniwersytet, jego pracowników i studentów.

Po Mszy św. złożono kwiaty w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, gdzie pochowany został pierwszy rektor uczelni kard. Marian Jaworski, którego trzecią rocznicę śmierci obchodziliśmy 5 września br.

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa w krużgankach klasztoru, którą poprowadzili klerycy z afiliowanych do UPJPII seminariów duchownych.