Wspólnota akademicka UPJPII żegna z bólem zmarłego ks. prof. dr. hab. Stanisława Pamułę, wieloletniego wykładowcę UPJPII

06.02.2023 Pożegnania

Wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z bólem przyjęła wiadomość o śmierci ks. prof. dr. hab. Stanisława Pamuły. Przy ks. prof. Józefie Życińskim, dziekanie Wydziału Filozoficznego, Zmarły był prodziekanem i zasłużył się jako wyjątkowy pracownik naukowy i wychowawca pokoleń studentów na naszym Uniwersytecie – napisał w liście kondolencyjnym do Arcybiskupa Wacława Depo Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Dziękuję dzisiaj w imieniu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, za wszelkie dobro jakie przez posługę ks. Profesora Stanisława Pamuły, stało się naszym udziałem. Oddajemy go Bogu w nadziei, że tak jak dał nam go na pewien czas, jako Jego inspirujący ślad na ziemi, by teraz pozwolił mu zamieszkać z Nim na zawsze. A skoro Bóg zabrał go do Siebie w pierwszy piątek miesiąca lutego, zawierzamy go Najświętszemu Sercu naszego Zbawiciela i wyznajemy Jezu ufamy Tobie!

/całość listu w załączniku/

Ks. Stanisław Pamuła urodził się 10 lutego 1940 r. w Buczu, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1958 r. zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Brzesku, a następnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. 17 maja 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie. Doktorat obronił w 1982 r. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Studiował również w Rzymie. Pełnił funkcję wicerektora Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz przez wiele lat wykładowcą, a także prodziekanem na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. prałat dr hab. Stanisław Pamuła zmarł 3 lutego 2023 r. w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa.