Wydział Teologiczny UPJPII Sekcja w Tarnowie rozpoczął rok akademicki 2024/2025, 1 X 2024

04.10.2024 Komunikaty

inauguracja_roku_tarnow_2024-1280.jpg

Po odśpiewaniu „Gaude Mater” nowy dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Grzegorz Baran, prof. UPJPII przypomniał o osiągnięciach pracowników naukowych i studentów w ubiegłym roku akademickim, mówił o publikacjach, o umiędzynarodowieniu nauki, jako jednym z priorytetowych kierunków działań Wydziału. Zaakcentował, iż pracownicy chętnie dzielą się osiągnięciami naukowymi, przyczyniają się do stwarzania przestrzeni do wymiany intelektualnej. Jako przykład przywołał organizowane w ostatnim czasie zjazdy specjalistów, jak m.in. Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków (9–11 IX 2024), Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczne w Częstochowie na 25-lecie Polskiego Towarzystwa Mariologicznego (19–20 IX 2024), którego prezesem jest ks. prof. Janusz Królikowski (WTST). Poinformował także, że po raz pierwszy w Tarnowie odbył się Ogólnopolski Zjazd Muzealników Kościelnych (16–18 IX 2024).

Ks. dziekan G. Baran przypomniał także liczne sukcesy – nagrody i odznaczenia, które otrzymali pracownicy WTST. M.in. nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” uhonorowany został ks. dr hab. Piotr Łabuda, prof. UPJPII za wydawaną od 18 lat serię „Krąg Biblijny”.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała podczas uroczystości dzielił się radością, że na UPJPII „nie brakuje chętnych na takie kierunki jak psychologia, dziennikarstwo, digital media, komunikacja, pedagogika. Dobrze, że Kościół podejmuje taką szeroką działalność naukową i dydaktyczną. Taka otwartość przyciąga do studiowania. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam się rozwijać” – mówił. Przypomniał, że Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie (wówczas Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie) został formalnie powołany do istnienia 14 maja 2004 roku dekretem Kongregacji Edukacji Katolickiej na skutek przekształcenia Instytutu Teologicznego w Tarnowie. „Tak więc historia teologicznego kształcenia w ramach Wydziału w Tarnowie liczy już przeszło 20 lat, ale musimy także pamiętać o wcześniejszych dziejach i znaczeniu Instytutu Teologicznego” – podkreślił rektor UPJPII.

Odniósł się także do ostatniego przesłania papieża Franciszka skierowanego do studentów uczelni katolickiej w Belgii, zachęcając do zapoznania się z całością papieskiego przemówienia. Tu jednak podkreślił rolę Prawdy i papieskie wskazanie do jej ustawicznego poszukiwania. „Prawda daje się znaleźć: jest przyjazna, dostępna, szczodra. Jeśli zrezygnujemy ze wspólnego poszukiwania prawdy, studium staje się narzędziem władzy, kontroli nad innymi. (…) Bądźcie poszukiwaczami i świadkami prawdy! Starajcie się być wiarygodni i konsekwentni poprzez najprostsze codzienne decyzje. W ten sposób ta uczelnia staje się, każdego dnia, tym, czym pragnie być, Uniwersytetem katolickim! Może właśnie na początku nowego roku akademickiego ważne jest, by sobie uświadomić po co tu jesteśmy, czemu to wszystko służy, nasz czas, energia i poświęcenie. A zatem za naszym Ojcem Świętym powtarzam sobie i wam: bądźmy poszukiwaczami i świadkami prawdy” – zakończył rektor, który ponadto wezwał do modlitwy w intencji papieża Franciszka i Synodu Biskupów.

Odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów I roku. Wykład inauguracyjny „Przyszłość nauczania religii w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Andrzej Kielian, prorektor UPJPII ds. umiędzynarodowienia UPJPII i dyrektor Szkoły Doktorskiej. „Kościół wypracował w ciągu dziejów wiele metod nauczania, mimo bardzo niesprzyjających nieraz okoliczności. Emblematycznym przykładem jest historia ostatnich dwóch lat życia św. Pawła, który przebywając w Rzymie, w wynajętym mieszkaniu pod dozorem żołnierzy, mógł swobodnie uczyć o Chrystusie i głosić Jego Ewangelię. Możemy w tym względzie naśladować apostoła, nie zrażać się obecną sytuacją ani tym bardziej zniechęcać” – mówił ks. A. Kielian.

Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z siedmiu wydziałów UPJPII. Ma za sobą długą i bogatą historię. Jest on bezpośrednim kontynuatorem Instytutu Teologicznego, powołanego w 1822 roku, który kształcił teologów do pracy duszpasterskiej. Formalnie Wydział został erygowany 14 V 2004 r. Od 2009 r. jest częścią Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jego patronem jest św. Stanisław Biskup i Męczennik.

Rok akademicki na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII rozpoczęło 110 studentów. Podczas uroczystości 9 alumnów pierwszego roku złożyło ślubowanie.

W inauguracji roku akademickiego Wydziału Teologicznego UPJPII Sekcja w Tarnowie wzięli udział biskup tarnowski Andrzej Jeż, biskup pomocniczy tarnowski Stanisław Salaterski, wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz, a także wicestarosta tarnowski Roman Łucarz.

Biuro Prasowe UMWM/ŁP (1–3)
Gość Niedzielny Tarnowski/ks. Zbigniew Wielgosz (4–6)

Rok poszukiwania prawdy (Gość Niedzielny Tarnowski)
Wydział Teologiczny UPJP2 w Tarnowie rozpoczął rok akademicki 2024/2025 (Małopolska)