Wykład gościnny prof. Lubow Żwanko z Charkowa. Zaprasza Instytut Historii UPJPII 20 XI 2018

07.11.2018 Konferencje, sesje

We wtorek 20 listopada 2018 r. na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII odbędzie się kolejny z wykładów gościnnych skierowany do całej społeczności akademickiej oraz do wszystkich osób pragnących w nim wziąć udział. Wykład zatytułowany Polacy w Charkowie w XIX – pocz. XX w. wygłosi Pani Prof. dr hab. Lubow Żwanko, Dyrektor Polsko-Ukraińskiego Centrum Kultury i Edukacji przy Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Gospodarki Miejskiej im. O.M. Beketowa. Spotkaniu będzie towarzyszyła prezentacja najnowszej książki Prelegentki pt. Wybitni Polacy i Charków. Słownik biograficzny (1805-1918).

Na wykład i prezentację książki serdecznie zapraszają

Dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII
Kierownik Pracowni Badań nad Historią i Kulturą Przestrzeni Totalitarnej i Posttotalitarnej, Instytut Historii UPJPII

20 listopada 2018 r., godz. 16.00, UPJPII, ul. Franciszkańska 1, sala 211 B

Prof. dr hab. Lubow Żwanko jest pracownikiem naukowym Wydziału Historii і Kulturologii oraz Dyrektorem Ukraińsko-Polskiego Centrum Kultury i Edukacji Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Miejskiej im. O. M. Beketowa w Charkowie. Należy do czołowych ukraińskich badaczy historii społecznej I wojny światowej, szczególnie tzw. osób przemieszczonych – uchodźców i jeńców wojennych, społecznych aspektów ukraińskiej rewolucji 1917-1921, procesów migracyjnych XX i XXI wieku, Polonii Chakowa. Jest inicjatorem i uczestnikiem wielu międzynarodowych projektów badawczych, m.in. Międzynarodowego projektu „Europa w ruchu. Wielka Wojna i jej uchodźcy 1914-1918“  (2014–2017) – grant badawczy Brytyjskiej Akademii Nauk; Międzynarodowego projektu badawczego „Uchodźstwo polskie w Rosji w latach I wojny światowej” (2016) – Lublin, Polska; Projekt towarzyszący EURO-2012 „Polacy na mapie Charkowa” pod egidą Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie (2012). W swoim dorobku ma udział w ponad 85 międzynarodowych konferencjach i spotkaniach naukowych, zrealizowanych na Ukrainie, Litwie (Wilno), w Wielkiej Brytanii (Londyn, Machester), Niemczech (Lüneburg, Getynga), Polsce (Kraków, Przemyśl, Białystok, Gdynia, Toruń), Rosji (St. Petersburg, Moskwa, Kaliningrad, Briańsk, Twer, 2009-2014), Włoszech (Wenecja), Francji (Paryż), Czechach (Praga), Światowego kongresu historyków w Qingdao (Chiny, sierpień 2015). Prof. dr hab. Lubow Żwanko jest również autorką ponad 190 prac naukowych, opublikowanych na Ukrainie i za granicą, w tym trzech autorskich monografii, 10 prac zespołowych (3 za granicą), 35 artykułów, m.in. w zagranicznych czasopismach i publikacjach naukowych (Białoruś, Bułgaria, Wielka Brytania, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Rosja, Japonia, Francja).