Aktualności

Wykład kard. Gerharda Müllera, podsumowanie II Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny przez abp. Marka Jędraszewskiego 17–19 XI 2022

21.11.2022 Konferencje, sesje

 

W trwającym przez trzy dni w Krakowie (17–19 XI 2022) II Międzynarodowym Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny uczestniczyli pedagodzy, pracownicy naukowi uczelni wyższych, teologowie, duszpasterze, prawnicy, dziennikarze. W Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” przy ul. Totus Tuus spotkało się wielu specjalistów, ekspertów z Polski i zagranicy, którym troska o rodzinę leży bardzo na sercu, i którzy starania o dobro rodziny stawiają wśród swoich priorytetowych zadań. Dzielono się swoją wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami na temat „Małżeństwo – wybór czy dar? Refleksja nad narzeczeństwem i początkami życia małżeńskiego”.

W centrum zainteresowania prelegentów znaleźli się narzeczeni i małżeństwa w pierwszych latach po ślubie oraz ci, którzy się do małżeństwa przygotowują.

W trzecim dniu Kongresu mowa była m.in. o czystości przedmałżeńskiej, związkach niesakramentalnych, o przeciwdziałaniu temu zjawisku przez wychowywanie młodych ludzi do małżeństwa i o kierunkach pracy duszpasterskiej, jakie narzuca współczesna rzeczywistość.

W swoim wykładzie „Człowiek stworzony na obraz Boga” kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, doktor honoris causa UPJPII, mówił o niebezpieczeństwie dewaluacji wszelkich wartości wskazując m.in. na idee proroka nihilizmu Fryderyka Nietzschego. Niemiecki kardynał przestrzegał przed relatywizowaniem prawdy i doktryny wiary Kościoła.

Kraków, dzięki ks. Karolowi Wojtyle, ma szczęście do szczególnego duszpasterstwa młodych – mówił, podsumowując Kongres, abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przypomniał „duszpasterstwo w drodze” prowadzone przez przyszłego papieża w czasie wypraw górskich czy spływów kajakowych. On z nimi rozmawiał. On słyszał i chciał usłyszeć ich problemy, porywy serca, pragnienia. A jednocześnie, jako duszpasterz, starał się to wszystko właściwie kształtować i korygować – mówił abp Marek Jędraszewski. Przypomniał, że właśnie z tego środowiska wywodzi się Sługa Boży Jerzy Ciesielski, a duszpasterstwo tworzyło mocne więzi przyjaźni, które niejednokrotnie zwieńczał sakrament małżeństwa. Jak zauważył Arcybiskup – podbudowę teoretyczną do tej posługi młody biskup Karol Wojtyła dał w książce „Miłość i odpowiedzialność”, która była owocem jego przemyśleń i rozmów z młodymi. Wyrazem poetyckim tej działalności był z kolei dramat „Przed sklepem jubilera”. Nie dziwmy się, że to właśnie stąd wyrastały takie wspaniałe, dotyczące całego Kościoła powszechnego, impulsy odnoszące się do małżeństwa i rodziny już w tamtych bardzo trudnych czasach zbliżającej się rewolucji 1968 r. – mówił Arcybiskup. Przypomniał, że w tym samym roku papież Paweł VI ogłosił encyklikę Humanae vitae, której kształt w dużej mierze zawdzięcza przemyśleniom i memoriałom przekazywanym z Krakowa przez kard. Karola Wojtyłę. Metropolita podkreślił, że kończący się kongres jest nawiązaniem do tych tradycji refleksji na temat małżeństwa i rodziny. Podziękował za to organizatorom wydarzenia.

Arcybiskup zapowiedział, że III Kongres dla Małżeństwa i Rodziny odbędzie się za dwa lata: od 14 do 16 listopada 2024 roku.

Wśród prelegentów Kongresu byli m. in: ks. prof. Robert Woźniak (UPJPII) – moderujący również panel dyskusyjny, ks. prof. Michał Drożdż (UPJPII), o. prof. Jarosław Kupczak OP (UPJPII), ks. prof. Tomasz Kraj, ks. prof. Tadeusz Borutka (UPJPII), ks. dr Marcin Cholewa (UPJPII), dr Aleksandra Brzemia-Bonarek (WK UPJPII), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), ks. dr hab. Robert Skrzypczak (AK w Warszawie), ks. prof. Jose Granados (Veritas Amoris Project, Włochy), bp Jean Laffitte, Elżbieta Rafalska (poseł do Parlamentu Europejskiego) oraz kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Patronem wydarzenia oraz jego inicjatorem był abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównymi organizatorami – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska. Wśród współorganizatorów byli m.in. Rycerze Kolumba.

Patronat medialny
KAI, TVP Kraków, Radio Kraków, Gość Niedzielny, Niedziela, Stacja 7, Teologia Polityczna

Więcej informacji

 

zdjęcie: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano