Aktualności
Wykłady otwarte "Granice nauki: stawiamy pytania" 6-27 III 2013
15.05.2014
Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
III cykl popularnonaukowych wykładów otwartych Granice nauki: stawiamy pytania
Stawiamy pytania – pod takim hasłem odbędzie się trzeci cykl cieszących się dużą popularnością wykładów otwartych Granice nauki, zorganizowanych przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie i serwis GraniceNauki.pl.
Inauguracyjny wykład zatytułowany Czy sztuka ma granice? 6 marca o godz. 18:30 wygłosi prof. Jerzy Stelmach.
Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, spotkania będą odbywać się co tydzień w stałej porze, w każdą środę o godz. 18:30 w klubie Piec’Art przy ul. Szewskiej 12 w Krakowie.
Podczas poprzedniej edycji prelegenci „zmuszali do myślenia" – pod takim hasłem odbywały się spotkania – na temat natury umysłu i możliwości jego modelowania, specyfiki ludzkiego języka i językowych zdolności zwierząt, przyczyn starzenia się i śmiertelności, zjawiska samooszukiwania się, inteligencji i sposobów jej mierzenia, jaskiniowego trybu życia, biologicznych korzeni matematyki czy ideologii kreacjonizmu.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji, po każdym wykładzie prelegenci wezmą udział w dyskusji z publicznością.
Co czeka nas w trzeciej edycji?
Komentarz organizatorów:
Mówi się o tak zwanych Wielkich Pytaniach, które ludzie być może zadają sobie, od kiedy zdobyli język i samoświadomość: Dlaczego istnieje coś, a nie nic? Jak to wszystko powstało? Czy śmierć jest kresem istnienia? Czy realizujemy gotowy scenariusz naszego życia – czy nasza przyszłość jest gdzieś zapisana, czy raczej jesteśmy w pełni wolni?
2500 lat temu Grecy odważyli się rzucić przyrodzie wyzwanie – zapragnęli opanować świat swoim umysłem. Uznali, że za wszystkimi zjawiskami w przyrodzie kryje się coś znacznie głębszego niż kaprysy przekupnych bogów Olimpu, że świat daje się badać racjonalnie. Od tego momentu ludzkość stawia sobie kolejne pytania: jakie zjawiska są przyczynami innych zjawisk? Czym różnimy się od innych zwierząt? Czy świat, który postrzegamy, istnieje obiektywnie, niezależnie od nas i naszych zmysłów? Jak wygląda kosmos i jaką rolę w całej przyrodzie odgrywa człowiek? W jaki sposób zdobywamy wiedzę o świecie? Czy prawa matematyki są niezależne od człowieka i czy obowiązują przed ich udowodnieniem?
Wraz z powstaniem i rozwojem nauki otrzymaliśmy część odpowiedzi na niektóre z tych pytań, ale liczba pytań wcale nie zmalała – nowe, specjalistyczne nauki umożliwiły postawienie nowych, wielu bardzo szczegółowych pytań: jak powstała moralność? Skąd wzięły się religie? Czy język narzuca nam rozumienie świata? Jak wyglądał Wszechświat przed erą Plancka? W jaki sposób mózg tworzy dla nas świat? Co się z tym światem stanie, jeżeli mózg zostanie uszkodzony? Czy istnieje wiele Wszechświatów? Czy model standardowy cząstek elementarnych wymienia faktyczne elementy struktury świat? Co pozwoliło ludziom stworzyć kulturę i zbudować cywilizację? Od kiedy w ogóle ludzie zdają sobie Wielkie Pytania?
W trzeciej edycji wykładów Granice nauki zastanowimy się nad niektórymi z tego rodzaju pytań. Czasami będziemy wychodzić od pytań szczegółowych, możliwych do postawienia dzięki najnowszym naukom. Czasami będziemy wracać do pytań, które nurtowały już Greków, a współczesne nauki dostarczają na nie coraz bardziej zadziwiających odpowiedzi. Nie zabraknie pytań o relacje nauki z innymi aspektami ludzkiej kultury i innymi wymiarami życia człowieka. A w tle wszystkich rozważań zawsze pobrzmiewać będą Wielkie Pytania. Dlatego każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia i zainteresowań, powinien znaleźć coś dla siebie.
Program na marzec:
Miejsce: Klub Piec’Art (ul. Szewska 12, Kraków)
Godzina: 18:30-20:00
6.03. Czy sztuka ma granice? – prof. Jerzy Stelmach
13.03. Czy metoda naukowa obowiązuje zawsze? – dr hab. Adam Walanus, prof. AGH
20.03. Czy cyberprzestrzeń zmienia człowieka? – dr Wojciech Cyrul
27.03. Czy nauka może wyjaśnić umysł?– dr Mateusz Hohol
I edycja wykładów Granice nauki
Komunikat PAP
Nagrania wykładów
II edycja wykładów: Granice nauki: zmuszamy do myślenia
Komunikat PAP: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,392215,granice-nauki-po-raz-drugi-ruszaja-w-krakowie.html
Nagrania wykładów – pozostałe wkrótce.
Artykuły serwisu GraniceNauki.pl na Interia.pl - http://fakty.interia.pl/raport/granice-nauki/centrum-kopernika
Patronat medialny: PAP – Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl